Szlaki turystyczne
Gmina Mucharz położona jest we wschodniej części Beskidu Małego, na lewym brzegu Skawy - obecnie Jeziora Mucharskiego. Prawy brzeg to już Beskid Makowski. Położenie gminy sprzyja rozwojowi turystyki pieszej. Wkoło rozciąga się szereg szczytów górskich, a z Mucharza najciekawszy szlak turystyczny prowadzi na Groń Jana Pawła II, Leskowiec (922 m) i dalej na Łamaną Skałę (rezerwat przyrody "Madohora"). Druga ścieżka to czarny szlak na Jaroszowicką Górę (544 m). Oba szczyty porośnięte są pięknym lasem bukowym.
Zielony na Leskowiec (922 m) – z przystanku PKS w Jamniku, miedzy dwoma wiaduktami szlak prowadzi w górę miedzy nielicznymi domami osiedla Jamnik, dalej drogą żwirową miedzy polami osiąga granicę lasu. Stąd roztacza się wspaniały widok z lewej kościół w Świnnej Porębie, na wprost budowa zapory na Skawie oraz Jaroszowicka Góra (544 m), na wschodzie (po prawej) wzgórze Upalenisko (442 m) oraz kościół w Mucharzu. Dalej szlak osiąga Suszycę (639 m), a po 2 godzinach od Jamnika spotykamy szlak żółty dochodzący z prawej, idący z Czartaka. Dalej za znakami zielonym i żółtym osiągamy Magurkę Ponikiewską (Królewiznę), a nieco wyżej niebieski szlak z Tarnawy Górnej (dochodzi z lewej). Od tego miejsca docieramy po ok. 20 minutach do Schroniska PTTK na Groniu Jana Pawła II. Razem ok. 2.40 min. (13 pkt GOT). Czas przejścia w kierunku przeciwnym ok. 2.10 min. (7 pkt GOT)
Czarny na Jaroszowicką Górę (544 m) – od restauracji „Czartak" w Czartaku szlak kieruje się drogą asfaltową w kierunku budowy zapory w Świnnej Porębie. Po przekroczeniu Skawy przez most w okolicach biur budowy szlak pnie się drogą do osiedla Gołębiówka, dalej polami, wreszcie lasem bukowym na szczyt. Razem ok. 1.20 min. (4 pkt GOT). Czas przejścia w kierunku przeciwnym 55 min. (2 pkt GOT).
Żółty na Wierchy (544 m) – od kościoła parafialnego w Mucharzu szlak kieruje się lokaną drogą obok cmentarza w dół, w kierunku Śleszowic i Rówieńca. Na Rówieńcu za drogą w prawo i dalej za szlakiem żółtym. Zostawiamy po lewej górę Jedlicznik (549 m). Po około 1.50 min. docieramy do Kaplicy na Wierchach. W dniu 3 maja 2011 r. o godzinie 14.00 na "Wierchach" odbyła się Msza Święta dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II oraz poświęcenie "Groty Wierchy" wybudowanej dla upamiętnienia wędrówek ks. Karola Wojtyły na Leskowiec. Mszę św. odprawił ksiądz Jacek Kaznowski, proboszcz ze Śleszowic, ksiądz Jan Marcisz, prałat z Mucharza oraz ks. Krzysztof Strzelichowski, proboszcz Parafii Mucharz. Poświęcenia groty dokonał ks. Jan Marcisz. Grota wybudowana została przy dawnym turystycznym szlaku czerwonym, wiodącym ze Skawiec na Leskowiec. Szlakiem tym miał wędrować w październiku 1953 i w styczniu 1954 roku właśnie na Leskowiec ksiądz Karol Wojtyła. Obecnie tuż przy kaplicy wychodzi także czarny szlak z centrum Śleszowic (30 min.), a z Mucharza - oprócz pieszego szlaku żółtego dojechać tutaj można samochodem dogodną, lokalną drogą przez Rówieniec i Jedlicznik (15 min.).
Bez szlaku na Leskowiec (922 m) – z ostatniego przystanku PKS w Jaszczurowej (Pętla) żwirowa droga wiedzie do osiedla Dudówka (po prawej drewniana kapliczka na słupie), dalej za drogą wzdłuż potoku Jaszczurówka. Po przekroczeniu potoku w prawo podążamy w górę. Po lewej mijamy Kaplicę Św. Huberta Koła Łowieckiego „Cietrzew" z Mucharza, dochodzimy do osiedla Polana (kilka zabudowań), mijamy pozostawiając go z lewej, dalej za drogą w lewo, wzdłuż słupów elektrycznych docieramy do szlaku zielonego (ze Świnnej Poręby) i żółtego (z Czartaka). Za szlakami w lewo, po ok. 30 min. docieramy do Schroniska PTTK na Groniu Jana Pawła II. Razem ok. 1.30 min.
(Robert Kadela)
Zobacz także: