N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
162
1627
4419
57558
60663
6038582

Szlaki turystyczne

Gmina Mucharz położona jest we wschodniej części Beskidu Małego, na lewym brzegu Skawy - obecnie Jeziora Mucharskiego. Prawy brzeg to już Beskid Makowski. Położenie gminy sprzyja rozwojowi turystyki pieszej. Wkoło rozciąga się szereg szczytów górskich, a z Mucharza najciekawszy szlak turystyczny prowadzi na Groń Jana Pawła II, Leskowiec (922 m) i dalej na Łamaną Skałę (rezerwat przyrody "Madohora"). Druga ścieżka to czarny szlak na Jaroszowicką Górę (544 m). Oba szczyty porośnięte są pięknym lasem bukowym.

Zielony na Leskowiec (922 m) – z przystanku PKS w Jamniku, miedzy dwoma wiaduktami szlak prowadzi w górę miedzy nielicznymi domami osiedla Jamnik, dalej drogą żwirową miedzy polami osiąga granicę lasu. Stąd roztacza się wspaniały widok z lewej kościół w Świnnej Porębie, na wprost budowa zapory na Skawie oraz Jaroszowicka Góra (544 m), na wschodzie (po prawej) wzgórze Upalenisko (442 m) oraz kościół w Mucharzu. Dalej szlak osiąga Suszycę (639 m), a po 2 godzinach od Jamnika spotykamy szlak żółty dochodzący z prawej, idący z Czartaka. Dalej za znakami zielonym i żółtym osiągamy Magurkę Ponikiewską (Królewiznę), a nieco wyżej niebieski szlak z Tarnawy Górnej (dochodzi z lewej). Od tego miejsca docieramy po ok. 20 minutach do Schroniska PTTK na Groniu Jana Pawła II. Razem ok. 2.40 min. (13 pkt GOT). Czas przejścia w kierunku przeciwnym ok. 2.10 min. (7 pkt GOT)

Czarny na Jaroszowicką Górę (544 m) – od restauracji „Czartak" w Czartaku szlak kieruje się drogą asfaltową w kierunku budowy zapory w Świnnej Porębie. Po przekroczeniu Skawy przez most w okolicach biur budowy szlak pnie się drogą do osiedla Gołębiówka, dalej polami, wreszcie lasem bukowym na szczyt. Razem ok. 1.20 min. (4 pkt GOT). Czas przejścia w kierunku przeciwnym 55 min. (2 pkt GOT).

Żółty na Wierchy (544 m) – od kościoła parafialnego w Mucharzu szlak kieruje się lokaną drogą obok cmentarza w dół, w kierunku Śleszowic i Rówieńca. Na Rówieńcu za drogą w prawo i dalej za szlakiem żółtym. Zostawiamy po lewej górę Jedlicznik (549 m). Po około 1.50 min. docieramy do Kaplicy na Wierchach. W dniu 3 maja 2011 r. o godzinie 14.00 na "Wierchach" odbyła się Msza Święta dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II oraz poświęcenie "Groty Wierchy" wybudowanej dla upamiętnienia wędrówek ks. Karola Wojtyły na Leskowiec. Mszę św. odprawił ksiądz Jacek Kaznowski, proboszcz ze Śleszowic, ksiądz Jan Marcisz, prałat z Mucharza oraz ks. Krzysztof Strzelichowski, proboszcz Parafii Mucharz. Poświęcenia groty dokonał ks. Jan Marcisz. Grota wybudowana została przy dawnym turystycznym szlaku czerwonym, wiodącym ze Skawiec na Leskowiec. Szlakiem tym miał wędrować w październiku 1953 i w styczniu 1954 roku właśnie na Leskowiec ksiądz Karol Wojtyła. Obecnie tuż przy kaplicy wychodzi także czarny szlak z centrum Śleszowic (30 min.), a z Mucharza - oprócz pieszego szlaku żółtego dojechać tutaj można samochodem dogodną, lokalną drogą przez Rówieniec i Jedlicznik (15 min.).

Bez szlaku na Leskowiec (922 m) – z ostatniego przystanku PKS w Jaszczurowej (Pętla) żwirowa droga wiedzie do osiedla Dudówka (po prawej drewniana kapliczka na słupie), dalej za drogą wzdłuż potoku Jaszczurówka. Po przekroczeniu potoku w prawo podążamy w górę. Po lewej mijamy Kaplicę Św. Huberta Koła Łowieckiego „Cietrzew" z Mucharza, dochodzimy do osiedla Polana (kilka zabudowań), mijamy pozostawiając go z lewej, dalej za drogą w lewo, wzdłuż słupów elektrycznych docieramy do szlaku zielonego (ze Świnnej Poręby) i żółtego (z Czartaka). Za szlakami w lewo, po ok. 30 min. docieramy do Schroniska PTTK na Groniu Jana Pawła II. Razem ok. 1.30 min.

(Robert Kadela)

Zobacz także:

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023