N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Nasi harcerze na obozie w Pogorzelicy. Obóz Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
488
1268
15404
47994
62305
6154403

Herb

Od 2006 roku gmina szczyci się herbem i nową pieczęcią. Uchwałę nr XXVII/198/06 Rada Gminy Mucharz podjęła dnia 31 marca 2006 roku.

Herb nawiązuje do historii i tradycji tych ziem. Przedstawia św. Wojciecha, patrona naszej parafii z włóczniami i wiosłem (św. Wojciech płynął łodzią chrystianizować plemiona Prusów i został tam przeszyty włóczniami), krzyż oraz Gryf będący herbem Norbertanek, które przez wiele lat (do 1782 roku) były właścicielkami Mucharza. Kolory to niebieski tło, srebrny gryf i żółty (złoty) krzyż i wzgórze.

Herb – W polu błękitnym między postacią świętego Wojciecha Biskupa Męczennika w szatach pontyfikalnych srebrnych i złotych, trzymającego w prawej ręce dwie włócznie i wiosło złote a gryfem srebrnym  w prawo, złoty krzyż na trójwzgórzu.

Flaga – Flagą jest prostokątny płat o proporcjach 5:8 dzielony w pas o proporcjach 3:1:1, w barwach: biały szeroki pas, błękitny i żółty. Na szerokim pasie przy drzewcu – tarcza herbowa z godłem gminy Mucharz.

Banner – Bannerem jest prostokąt o proporcjach 1 : 4 dzielony w pas /poziomo/ w proporcjach 1:4. Gdzie górny pas w barwie żółtej z herbem gminy Mucharz, a dolny szeroki pas podzielony w słup /pionowo/ w proporcjach: 1:3:1 w barwach: błękitnej, białej i błękitnej.

Pieczęć – Koło o średnicy 36 mm. W otoku napis „ GMINA MUCHARZ", między napisem „ GMINA" i  „MUCHARZ" dwie sześciopromienne gwiazdki. W środku koła godło z herbu gminy Mucharz.

Herb i pozostałe symbole samorządowe Gminy Mucharz mogą być używane wyłącznie w sposób zapewniający im należytą cześć i szacunek oraz prestiż i powagę przewidzianą prawem dla insygniów władzy. Herb może być umieszczany na budynkach administracyjnych będących siedzibą władz Gminy, na tablicach informacyjnych z nazwą jednostki organizacyjnej gminy, na blankietach urzędowych Gminy Mucharz, nagrodach, dyplomach okolicznościowych, wydawnictwach lub innych przedmiotach promujących Gminę.

Herb, flaga, banner i pieczęć gminy są znakami prawnie chronionymi. Rozpowszechnianie z wyłączeniem publikacji naukowych, popularnonaukowych i służących celom promocji Gminy Mucharz oraz używanie herbu, flagi banneru i pieczęci Gminy wymaga zgody Wójta Gminy Mucharz.

(R.Kadela)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023