N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
1299
1627
5556
58695
60663
6039719

Gminy partnerskie

Ochodnica (Słowacja)

Położenie

Wieś Ochodnica położona jest w paśmie Niskie Jaworniki, w północnej Słowacji, 7 km na północ od Nowego Miasta Kysuckeho w Regionie Żylińskim. Gmina rozciąga się na powierzchni 1805 ha, ok. 350 m n.p.m., wzdłuż Potoku Ochodnickiego, który uchodzi do rz. Kysuce. Najwyższym wzniesieniem jest góra Chotarny (906 m n.p.m.). W centrum wsi usytuowany jest rzymsko-katolicki kościół p.w. św. Marcina.

Historia

Ochodnica została założona w drugiej połowie XVI wieku (1569-1598) według prawa wołoskiego, w posiadaniu właścicieli dużych majątków, znana z hodowli inwentarza, następnie z przetwórstwa drewna, produkcji tradycyjnych drewnianych narzędzi gospodarczych i gontów.

Kultura, sport i edukacja

W okresie letnim, od 1973 roku w amfiteatrze odbywa się regionalny Festiwal Ludowy. Impreza jest okazją do zaprezentowania strojów, tradycyjnej kuchni, zwyczajów i tradycji regionu Kysuc. Biorą w niej udział zespoły z Polski, Czech, Chorwacji, Serbii i Czarnogóry. W miejscowości działa ludowa grupa Kycera i dziecięca Kycerka. W Ochodnicy istnieje klub piłkarski. Pierwsze kontakty z piłką miały miejsce już w latach 1926/1930, kiedy administratorem kościoła był znający się na grze ksiądz Franciszek Herodek. Jednak najstarszą organizacją na wsi jest bogata w tradycje straż pożarna i jej chór, istniejące od 1925 roku. Chór reprezentuje wioskę na licznych imprezach i konkursach sportowych w całych Morawach. W 1995 roku obchodzono jubileusz 70-lecia powstania straży w Ochodnicy. Istnieje tutaj także przedszkole i od 1955 roku szkoła podstawowa.

Turystyka

Miejscowość posiada dobre połączenie autobusowe i kolejowe. W zimie można uprawiać tutaj narciarstwo biegowe i zjazdowe (wyciąg orczykowy Serkov, 800 m), latem turystykę pieszą (przez Ochodnicę przebiega zielony szlak turystyczny Nesluša - Ochodnica – Góra Chotárny kopec – Čadca) i rowerową oraz wędkowanie. Rzeki Kysuca i Ochodničanka są ważnymi bioprzyswajalnymi korytarzami dla migracji ryb, ptaków i zwierząt lądowych. W górnej części wsi znajduje się bogate w minerały źródło „Vajcovka", które uznano za krajowy zabytek chroniony. Odległe o ok. 15 m od potoku, stanowi obszar chroniony wielkości 0,015 ha. W miejscowości zachowały się typowe Kysuckie osiedla – Belajky, Petranky i Serkov. Oryginalne domy zaprojektowane i wybudowane w tradycyjny sposób, w większości zostały zamienione do celów rekreacyjnych. Kilka kolib zostało pod koniec II wojny światowej zniszczonych przez wycofujących się Niemców. We wsi można znaleźć nocleg w gospodarstwach agroturystycznych.

Kysucké Nové Mesto (7 km od Ochodnicy)

Miasto powiatowe, 16.500 mieszkańców, 358 m n.p.m., na prawym brzegu rzeki Kysucy. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 11 z Cadcy do Żyliny (jest to fragment drogi E 75) oraz linia kolejowa. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1254 roku, a lokacja nastąpiła w 1325 roku. Podstawą gospodarki był wywóz win węgierskich do Polski następnie rzemiosło. Po II wojnie powstały tutaj zakłady łożysk tocznych, a obecnie miasto staje się centrum turystycznym. W mieście zamek renesansowy i kościoły p.w. Św. Jakuba i p.w. Niepokalanego Poczęcia Marii Panny.

Zobacz także:

 


Mănăstirea Humorului (Rumunia)

Położenie

Humor, bo tak brzmi polska nazwa wioski, położony jest w północnej części Rumunii, na Bukowinie w rejonie miasta Suczawa. Wioska położona jest nieopodal miejscowości na Bukowinie zamieszkałych przez Polaków – Plesza i Pojana Mikuli. W Humorze znajduje się min. monastyr z malowaną cerkwią p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie to druga zagraniczna miejscowość po słowackiej Ochodnicy, z którą Gmina Mucharz podpisze umowę międzynarodową. Gmina Manastirea Humorului liczy 3600 mieszkańców, w której zamieszkuje 50 rodzin polskich (ok. 140 Polaków). Obecnie wybudowano tam nowy kościół, pod wezwaniem Jana Pawła II, którego konsekrował wieloletni sekretarz Jana Pawła II - kardynał Stanisław Dziwisz. W szkołach podstawowych na terenie gminy Manastirea Humorului dzieci uczą się języka polskiego.

Umowa

Rada Gminy Mucharz podczas sesji 1 III 2011 roku upoważniła Wójta Gminy do podpisania umowy o wzajemnej współpracy z rumuńską miejscowością Mănăstirea Humorului. 23.06.2011 do 26.06.2011 na Ziemi Mucharskiej gościliśmy delegację z rumuńskiej gminy, która przybyła na zaproszenie Wójta Gminy Mucharz by podpisać umowę o wzajemnej współpracy w celu wszechstronnego rozwoju stosunków społecznych, ekonomicznych, kulturalnych, sportowych i turystycznych. Strony wyraziły chęć wymiany i przekazywania doświadczeń w trakcie realizacji zadań publicznych i samorządowych. Podjęto zobowiązanie zmierzające do rozwoju gmin poprzez uzyskiwanie dotacji i funduszy ze środków unijnych na wspólnie realizowane projekty. Rumuńscy goście zobaczyli Gminę Mucharz, rodzinne Miasto Jana Pawła II - Wadowice, zwiedzili Muzeum KL Auschwitz-Birkenau oraz Kraków.

Zobacz także:

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023