N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
717
778
4543
2218
20958
5076481

Gminy partnerskie

Ochodnica (Słowacja)

Położenie

Wieś Ochodnica położona jest w paśmie Niskie Jaworniki, w północnej Słowacji, 7 km na północ od Nowego Miasta Kysuckeho w Regionie Żylińskim. Gmina rozciąga się na powierzchni 1805 ha, ok. 350 m n.p.m., wzdłuż Potoku Ochodnickiego, który uchodzi do rz. Kysuce. Najwyższym wzniesieniem jest góra Chotarny (906 m n.p.m.). W centrum wsi usytuowany jest rzymsko-katolicki kościół p.w. św. Marcina.

Historia

Ochodnica została założona w drugiej połowie XVI wieku (1569-1598) według prawa wołoskiego, w posiadaniu właścicieli dużych majątków, znana z hodowli inwentarza, następnie z przetwórstwa drewna, produkcji tradycyjnych drewnianych narzędzi gospodarczych i gontów.

Kultura, sport i edukacja

W okresie letnim, od 1973 roku w amfiteatrze odbywa się regionalny Festiwal Ludowy. Impreza jest okazją do zaprezentowania strojów, tradycyjnej kuchni, zwyczajów i tradycji regionu Kysuc. Biorą w niej udział zespoły z Polski, Czech, Chorwacji, Serbii i Czarnogóry. W miejscowości działa ludowa grupa Kycera i dziecięca Kycerka. W Ochodnicy istnieje klub piłkarski. Pierwsze kontakty z piłką miały miejsce już w latach 1926/1930, kiedy administratorem kościoła był znający się na grze ksiądz Franciszek Herodek. Jednak najstarszą organizacją na wsi jest bogata w tradycje straż pożarna i jej chór, istniejące od 1925 roku. Chór reprezentuje wioskę na licznych imprezach i konkursach sportowych w całych Morawach. W 1995 roku obchodzono jubileusz 70-lecia powstania straży w Ochodnicy. Istnieje tutaj także przedszkole i od 1955 roku szkoła podstawowa.

Turystyka

Miejscowość posiada dobre połączenie autobusowe i kolejowe. W zimie można uprawiać tutaj narciarstwo biegowe i zjazdowe (wyciąg orczykowy Serkov, 800 m), latem turystykę pieszą (przez Ochodnicę przebiega zielony szlak turystyczny Nesluša - Ochodnica – Góra Chotárny kopec – Čadca) i rowerową oraz wędkowanie. Rzeki Kysuca i Ochodničanka są ważnymi bioprzyswajalnymi korytarzami dla migracji ryb, ptaków i zwierząt lądowych. W górnej części wsi znajduje się bogate w minerały źródło „Vajcovka", które uznano za krajowy zabytek chroniony. Odległe o ok. 15 m od potoku, stanowi obszar chroniony wielkości 0,015 ha. W miejscowości zachowały się typowe Kysuckie osiedla – Belajky, Petranky i Serkov. Oryginalne domy zaprojektowane i wybudowane w tradycyjny sposób, w większości zostały zamienione do celów rekreacyjnych. Kilka kolib zostało pod koniec II wojny światowej zniszczonych przez wycofujących się Niemców. We wsi można znaleźć nocleg w gospodarstwach agroturystycznych.

Kysucké Nové Mesto (7 km od Ochodnicy)

Miasto powiatowe, 16.500 mieszkańców, 358 m n.p.m., na prawym brzegu rzeki Kysucy. Przez miasto przebiega droga krajowa nr 11 z Cadcy do Żyliny (jest to fragment drogi E 75) oraz linia kolejowa. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1254 roku, a lokacja nastąpiła w 1325 roku. Podstawą gospodarki był wywóz win węgierskich do Polski następnie rzemiosło. Po II wojnie powstały tutaj zakłady łożysk tocznych, a obecnie miasto staje się centrum turystycznym. W mieście zamek renesansowy i kościoły p.w. Św. Jakuba i p.w. Niepokalanego Poczęcia Marii Panny.

Zobacz także:

 


Mănăstirea Humorului (Rumunia)

Położenie

Humor, bo tak brzmi polska nazwa wioski, położony jest w północnej części Rumunii, na Bukowinie w rejonie miasta Suczawa. Wioska położona jest nieopodal miejscowości na Bukowinie zamieszkałych przez Polaków – Plesza i Pojana Mikuli. W Humorze znajduje się min. monastyr z malowaną cerkwią p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie to druga zagraniczna miejscowość po słowackiej Ochodnicy, z którą Gmina Mucharz podpisze umowę międzynarodową. Gmina Manastirea Humorului liczy 3600 mieszkańców, w której zamieszkuje 50 rodzin polskich (ok. 140 Polaków). Obecnie wybudowano tam nowy kościół, pod wezwaniem Jana Pawła II, którego konsekrował wieloletni sekretarz Jana Pawła II - kardynał Stanisław Dziwisz. W szkołach podstawowych na terenie gminy Manastirea Humorului dzieci uczą się języka polskiego.

Umowa

Rada Gminy Mucharz podczas sesji 1 III 2011 roku upoważniła Wójta Gminy do podpisania umowy o wzajemnej współpracy z rumuńską miejscowością Mănăstirea Humorului. 23.06.2011 do 26.06.2011 na Ziemi Mucharskiej gościliśmy delegację z rumuńskiej gminy, która przybyła na zaproszenie Wójta Gminy Mucharz by podpisać umowę o wzajemnej współpracy w celu wszechstronnego rozwoju stosunków społecznych, ekonomicznych, kulturalnych, sportowych i turystycznych. Strony wyraziły chęć wymiany i przekazywania doświadczeń w trakcie realizacji zadań publicznych i samorządowych. Podjęto zobowiązanie zmierzające do rozwoju gmin poprzez uzyskiwanie dotacji i funduszy ze środków unijnych na wspólnie realizowane projekty. Rumuńscy goście zobaczyli Gminę Mucharz, rodzinne Miasto Jana Pawła II - Wadowice, zwiedzili Muzeum KL Auschwitz-Birkenau oraz Kraków.

Zobacz także:

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

WFOŚ w Krakowie