N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

Nasi harcerze na obozie w Pogorzelicy. Obóz Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
271
1541
16017
26765
59528
6256977

 

Poznajemy Małopolskę Zachodnią!

 

Konkurs fotograficzny "Gmina Mucharz - tu jest pięknie"

Historia

"Prawie w środku obwodu wadowskiego między borami i poszarpanemi ku Skawie pagórkami, ukryła się wieś Mucharz. Ważna to osada, bo ci o niej szeroko i daleko prawią - nawet góral z pod Babiej góry i chłop z Nadwiśla od Zatora, powie ci: że przed wiekami to praojce jego do Mucharskiej parafii należeli, bo i tam ku górom i tu ku Wiśle (kiedy to jeszcze tynieckie wieże nie siedziały na jesiotrowej skale), nie było kościołów, tylko w borach: mucharskim nad Skawą i bulowskim nad Sołą. Obie te świątynie przechowały późniejsze piśmienne podania, wskazujące iż je św. Wojciech postawił i sam pierwszy spełnił w nich świętą ofiarę." *

Najdawniejsze dzieje Mucharza związane są prawdopodobnie z okresem istnienia Państwa Wiślan. W 1179 roku tereny obecnego Beskidu Małego wraz z Oświęcimiem i innymi grodami, należące do ziemi krakowskiej, przeszły na podstawie darowizny Kazimierza Sprawiedliwego do dzielnicy śląskiej. W tym czasie postępowało osadnictwo tych ziem idące od ujścia Skawy w górę jej biegu.

W 1254 roku Mucharz został lokowany, książę Bolesław Wstydliwy, nadaniem z Korczyna, przekazał wieś Klasztorowi Norbertanek ze Zwierzyńca pod Krakowem, które były właścicielkami Mucharza aż do okresu rozbiorów. W 1389 r. książę oświęcimski Jan ponownie wydał dokument erekcyjny i dotacyjny (po splądrowaniu kościoła przez rabusiów i zaginięciu starych przywilejów).

Skawce - leżące na pograniczu Beskidu Małego i Średniego, nad Skawą - zostały lokowane w 1422 roku, Świnna Poręba w roku 1529. Jaszczurowa - ciągnąca się wzdłuż potoku Jaszczurówka wąską doliną w stronę Leskowca, między Jedlicznikiem a Suszycą - założona została w 1333 roku przez Mikołaja z Benkowic, a Koziniec - położony na stokach Żaru istnieje od 1540 roku. Pięknie usytuowane pomiędzy wzniesieniami Beskidu Zagórze znane jest od 1389 roku, kiedy dziedzicem był tam Mikołaj Zagórski.

W 1772 roku gmina wraz z resztą Małopolski została zagarnięta przez Austrię w I rozbiorze Polski. W 1782 roku, w wyniku reform kościelnych cesarza Józefa II, Mucharz został skonfiskowany i sprzedany Tomaszowi Wilkońskiemu z Jaszczurowej. Dobra te odziedziczył po nim siostrzeniec Józef Pisarzewski. Kolejnymi właścicielami Mucharza byli: w XIX stuleciu Dominik Knesek, a w latach 1882-1945 rodzina Tetschlów. W Mucharzu urodziła się, pracowała jako nauczycielka i kierownik szkoły Janina Barbara Górkiewiczowa (1921-1986), pisarka i autorka licznych powieści i książek dla młodzieży. (RK)

Zobacz także:

* Łepkowski J., Przegląd zabytków przeszłości z okolic Krakowa", Warszawa 1863

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Wybory Sołtysów oraz wybory członków Rad Sołeckich 2024

Wybory samorzadowe

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023