N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
133
683
2114
4787
20958
5079050

Czyste powietrze

Czyste powietrze - pokaz kotłów

W dniu 14 listopada obchodziliśmy w Polsce Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony kilkanaście lat temu przez działającą m.in. na rzecz jakości powietrza Fundację Arka z Bielska-Białej.

Powietrze nie zna granic

O tym, że jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na zdrowie ludzi i stan poszczególnych elementów środowiska przyrodniczego nikogo nie musimy przekonywać. Zanieczyszczenie powietrza nie jest problemem lokalnym. Powietrze nie zna granic.

Od 2017 roku w Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa (https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/), która nakłada obowiązek przestrzegania zapisów związanych z ochroną powietrza zarówno na osoby fizyczne, jak i przedsiębiorców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa tylko do końca 2022 roku można do ogrzewania używać tzw. "kopciuchów" - pieców pozaklasowych oraz tych 1 i 2 klasy.

W czerwcu 2021 roku Wójt Gminy Mucharz podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, na mocy którego Gmina Mucharz przystąpiła do obsługi Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" (https://www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze/).

Jak złożyć wniosek

Mieszkańcy naszej Gminy mogą za pośrednictwem tutejszego Urzędu złożyć wniosek o dotację oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu. Od momentu rozpoczęcia współpracy z WFOŚiGW z takiej formy wsparcia skorzystało 17 osób dla których przygotowano wnioski o dotację na łączną kwotę blisko 350 tysięcy złotych.

Mieszkańcy zainteresowani złożeniem wniosku w Programie "Czyste Powietrze" powinni skontaktować się z pracownikiem Urzędu Gminy w Mucharzu w celu umówienia spotkania i przygotowania wniosku. Pomoc finansowa jest udzielana na wymianę źródła ciepła (likwidację starych i nieefektywnych pieców na paliwo stałe oraz montaż nowoczesnych źródeł ciepła, spełniających najwyższe normy), przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku - wymianę okien i drzwi zewnętrznych, docieplenie ścian i stropów, wykonanie niezbędnej dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

WFOŚ w Krakowie