N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Facebook Gmina Mucharz

GOKiC Mucharz

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

Solidarni z Ukrainą!

100 lat niepodległości

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
1295
1237
12365
50748
49563
5915804

Ogłoszenia spoza gminy

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Rozpoczęliśmy rekrutację do Szkoły Inicjatyw Strażniczych, która jest bezpłatną formą edukacji obywatelskiej dla mieszkanek i mieszkańców z całej Polski. Rekrutacja trwa do 3 grudnia.


Przegląd koni

Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie uprzejmie informuje o terminarzu przeglądów koni (opis słowny, graficzny i czipowanie koni, wydawanie paszportów) - w załączniku poniżej:


„Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku"

W celu promowania obronności oraz kształtowania świadomości obronnej społeczeństwa ruszył nowy projekt bezpłatnych szkoleń pn. „Samoobrona kobiet – zaufaj wojsku". Szkolenia z doświadczonymi żołnierzami – instruktorami odbywać się będą w wybrane soboty lub niedziele wiosną i latem w parkach miejskich, na plażach, w ośrodkach sportu i rekreacji na terenie całej Polski. Zajęcia przeznaczone są dla pełnoletnich kobiet, które nauczą się podstawowych zasad codziennego bezpieczeństwa, sposobów wykrywania oraz unikania zagrożeń. To okazja dla wszystkich chętnych pań, aby pod okiem instruktorów nauczyć się podstaw umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej. Uczestniczki będą miały także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odświeżyć praktyczną wiedzę nt. zasad udzielania pierwszej pomocy.

WCR w Oświęcimiu szczególnie zaprasza do miejscowości:
- Wadowice 17.06. lub 18.06. (Park Miejski)
- Myślenice 24.06. lub 25.06. (Park „Zarabie")

Obowiązują wcześniejsze zapisy:
- poprzez adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- lub tel. 693 820 964 lub 501 517 104

Dane potrzebne do rejestracji: imię, nazwisko, wiek, adres email, nr tel.

Szczegółowe informacje dot. projektu przesyłamy w załączeniu oraz w poniższym linku:
- https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/samoobrona-kobiet--zaufaj-wojsku--ruszaja-zapisy-na-bezplatne-treningi?fbclid=IwAR1hdVMioaWFpoNwnEDEkPULHqFvYvOfpGDfgV9hEktVZ4MTYheleCbI0IU
Materiały udostępniane są na bieżąco na stronie oraz w mediach społecznościowych WCR w Oświęcimiu.

Biorąc pod uwagę szeroki zakres przedsięwzięć informacyjnych i komunikacyjnych dotyczących projektu oraz różnych rodzajów służby wojskowej realizowanych przez WCR w Oświęcimiu zwracamy się z uprzejmą prośbą o wsparcie działań mających na celu promocję przedsięwzięcia. Mianowicie prosimy o udostępnienie powyższej wiadomości na Państwa stronie internetowej oraz na kanałach informacyjnych i Facebooku.

Do kontaktów roboczych w przedmiotowej sprawie w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu wyznaczono – st. szer. Marceli GÓRA, 261 137 356.


Informacja, 17.03.2023

LGD „Gościniec 4 żywiołów" 15 marca 2023 r. ogłosił nabory wniosków w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego PROW 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Termin składania wniosków 30.01.2023r. do 13.04.2023r. r.

Zakres tematyczny naboru:

Nabór nr 4/2023: Podejmowanie działalności gospodarczej, w tym również firm branży meblowej, obuwniczej i spożywczej/II.2.1/
Wskaźniki produktu

L. operacji polegających na utworzeniu now. przedsiębiorstwa – 3
Wysokość dostępnych środków w ramach naboru wynosi - 97 878,00 euro / 391 512,00 zł.

Nabór nr 5/2023: Podejmowanie działalności gospodarczej, w tym również firm branży meblowej, obuwniczej i spożywczej/II.2.1/
Wskaźniki produktu
L. operacji polegających na utworzeniu nowego przedsiębiorstwa w tym również firm branży meblowej, obuwniczej i spożywczej ukierunkowanych na innowacje– 1

Wysokość dostępnych środków w ramach naboru wynosi - 22 500,00 euro/ 90 000,00 zł.

Ogłoszenia o naborach wniosków oraz dokumentacja aplikacyjna znajduje się na stronie internetowej lgd.gosciniec4zywiolow.pl w zakładce DOTACJE PROW 2014-2020/ NABORY WNIOSKÓW OP. INNE

http://gosciniec4zywiolow.pl/index.php?id_kategoria=371

Aby otrzymać dotacje projekt musi być zgodny z założeniami Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia „Gościniec 4 żywiołów" na lata 2016 – 2022. Ocena projektu dokonywana jest przez Radę LGD na podstawie lokalnych kryteriów wyboru operacji – lokalne kryteria wyboru projektów dostępne są na naszej stronie internetowej.

W terminie 16.03.2023r. do 23.03.2023r. zapraszamy do składania Fiszek projektowych. Każdy beneficjent, który złoży poprawnie wypełnioną fiszkę uzyska dodatkowy punkt podczas oceny projektu - zgodnie z Lokalnymi kryteriami wyboru projektów LGD "Gościniec 4 żywiołów".
Fiszki znajdują się na stronie internetowej: http://gosciniec4zywiolow.pl/index.php?dzial=aktualnosci

Wszystkie osoby zainteresowane aplikowaniem po środki w ramach ogłoszonych naborów proszone są o kontakt z biurem LGD w sprawie konsultacji wniosków i omówienia zasad oceny w ramach lokalnych kryteriów wyboru projektów.

Naucz się 4 języków obcych w 12 miesięcy za darmo

Weź udział w ogólnopolskim projekcie językowym i naucz się 4 języków obcych za darmo. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. W projekcie może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy.

  • Akcja trwa do 31 grudnia 2023 r.

Aby otrzymać dostęp do darmowych kursów wejdź na stronę www.wkdk.pl/darmowe-kursy i wpisz poniższy kod podczas rejestracji.

  • 4KURSY

Jeśli miałbyś kłopoty z zarejestrowaniem się na stronie, prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły pod nr telefonu 79 92 482 56


Dyżur informacyjny funduszy europejskich

  • 18.01.2023, godz. 8.00-13.00
  • Agenda Zamiejscowa Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego
  • ul. Łukasza Górnickiego 1,
  • 32-600 Oświęcim
  • Te. 12 616 06 16

„Kompetencje dla sektorów – gospodarka wodno-ściekowa i rekultywacja"

Projekt jest skierowany do firm, które planują rozpocząć, bądź działają czynnie w sektorze gospodarki wodnościekowej. W ofercie mamy 28 szkoleń, które są zarekomendowane przez Radę ds. Kompetencji w sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji. W ostatnich dniach nastąpiła zmiana Rekomendacji Rady w celu lepszego dopasowania do aktualnych warunków rynku pracy i potrzeb pracodawców. I tak m.in. wprowadzone 3 nowe usługi rozwojowe:

  • Korzystanie z dostępnych otwartych narzędzi systemu informacji geograficznych,
  • Montowanie i konserwacja sieci wodociągowo-kanalizacyjnych,
  • Rekultywacja składowisk odpadów i innych terenów zdegradowanych;

w większości proponowanych usług skrócono czas ich trwania oraz zostały zaktualizowane maksymalne kwoty dofinansowania osobogodziny usługi rozwojowej na pracownika.


„Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” 

15 stycznia 2023 rusza IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla dzieci szkół podstawowych. Jakie zadania mamy dla Was tym razem?

Świat Recyklingu – zagraj z nami w grę, w której każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość.

Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów. W naturze nie ma odpadów! Każdy element ekosystemu wytwarza materię, która jest następnie wykorzystywana przez inne organizmy. Możemy czerpać inspirację z przyrody, aby zmienić nasze metody produkcji i gospodarkę odpadami. Wszystko można zaprojektować w taki sposób, żeby każdy element można było ponownie użyć.

Takie podejście będzie potrzebne, aby wziąć udział w IX edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele w 2023 roku. Konkurs dedykujemy uczniom klas 4-8 szkół podstawowych.

Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu: Twoim bohaterem może być każda postać, która swój początek wzięła ze świata odpadów: starego tostera, lodówki, laptopa czy zabawki na baterie. Może nim być butelka po mleku albo twój smartfon. Najważniejsze to bardzo dokładnie go opisać: jakie są jego główne cechy, jego słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności.

W tej grze edukacyjnej, każdy uczestnik ma możliwość stworzenia takiej postaci uniwersum, w której zasada jest jedna: wszystko nadaje się do recyklingu. Możesz wyobrazić sobie postać ze stali lub tytanu, albo papieru, a nawet plastiku. W świecie recyklingu może pełnić konkretną rolę. Uczestnik musi określić w jakich zadaniach jego bohater dobrze się sprawdzi. Musi określić na czym polega jego siła, wytrzymałość, czy postać będzie toksyczna oraz jak reaguje z żywiołami: czy jest odporna na ogień, wodę, czy utlenia się w kontakcie z powietrzem.

Chcemy wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach będzie można tę postać ulepszyć. Jeśli to będzie stalowy toster – tosterowe wnętrze zawsze jest ze stali, choć obudowa plastikowa – to być może w jakiejś sytuacji twój toster otrzyma domieszkę wolframu. O wiele bardziej mobilna od stalowego tostera będzie okrągła aluminiowa puszka: jej atut to odporność na wodę, trzeba będzie jednak uważać na ogień. Miedziane kable czy szklane butelki bez względu na sytuację, w której ich użyjemy, mogą odrodzić się nieskończoną ilość razy, mogą być nieśmiertelne.

Każdy, kto spojrzy na Twoją postać, dzięki wyjaśnieniom, zrozumie o jaki przedmiot chodzi. Teraz trzeba tylko tę postać wykonać w skali 1:1 i wytłumaczyć nam zasadę jej działania.

Zacznij od znalezienia informacji,  które mogą się przydać w tworzeniu postaci. Oto kilka przykładów:

Przykład I. Bateria i akumulator.

Aby poprawnie spełniały swoją funkcję, baterie i akumulatory wykorzystują metale takie jak: cynk, mangan, nikiel, kadm, żelazo, kobalt, ołów itp. Każdy inaczej wygląda: cynk jest błękitno-biały i kruchy, mangan jest srebrzysty o różowym połysku, nikiel jest srebrzysto-biały ze złotym odcieniem, kadm można łatwo pokroić nożem, żelazo tworzy stopy z węglem, dzięki czemu zyskuje nowe właściwości. Kobaltu używano do barwienia szkła na piękny, niebieski kolor.

Baterie i akumulatory są bardzo niebezpiecznymi odpadami, ponieważ zawierają dużo metali ciężkich. Kiedy metale ciężkie trafią do przyrody, mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt. Wszystkie rodzaje baterii nadają się do recyklingu: bateria w radiu lub latarce, bateria guzikowa w kalkulatorze czy zegarku, bateria w starym telefonie lub laptopie.

Mamy baterie jednorazowe i akumulatorki wielorazowego użytku. Akumulator można wielokrotnie naładować, jego żywotność jest o wiele dłuższa niż zwykłej baterii. Akumulatory wymagają ładowania. Mogą się częściowo rozładować, gdy nie są używane.

Odzyskane z baterii metale można wykorzystać ponownie do produkcji innych przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce ze stali nierdzewnej, słupki parkingowe, elementy metalowe, blachy, a nawet nowe baterie.

Przykład II: smartfon

Do komunikowania się, słuchania muzyki, korzystania z internetu, robienia zdjęć, dzielenia się informacjami, znajdowania drogi, zabawy, robienia zakupów… nieodzowny jest smartfon. Ponad połowa smartfona to różne metale, w tym szlachetne, takie jak złoto i srebro oraz metale ziem rzadkich np. tantal. Kolejna część smartfona to plastiki – a są wśród nich bardzo szkodliwe i toksyczne dodatki takie jak: trójtlenek antymonu, bisfenol A, czy bromowane środki zmniejszające palność.

Smartfony bardzo szybko się zużywają i jest niewiele części jakie można w nich wymienić.  Aby wszystko w smartfonie działało właściwie, konieczne jest posiadanie połączenia z internetem. Bez internetu, większość funkcji smartfona nie działa.

Ekran smartfona to bardzo zawansowana technologia: jest on pokryty folią, która przewodzi prąd, będąc jednocześnie przezroczystą. Ta folia jest wykonana z tlenku cyny indu (w skrócie „ITO”). Ekran jest jak Twój zwiadowca: przekazuje informacje i obrazy. Pomagają mu w tym diody LED i metale ziem rzadkich. Dioda LED to półprzewodnik zamknięty w kawałku przezroczystego plastiku. Materiałem półprzewodnikowym jest zwykle związek galu, otrzymywany z rudy aluminium i co najmniej jeden inny atom, który określi „podstawowy” kolor diody LED. Może to być arsen, fosfor, azot, ind itd..  Aby uzyskać naprawdę piękne kolory diodę LED musisz pokryć proszkami luminoforowymi. A tam jest nie tylko prosty fosfor. Kolory są rzeczywiście wykonane z różnych koktajli pierwiastków ziem rzadkich.

Smartfon nie zadziała bez elektroniki, czyli bez obwodu drukowanego. Czy wiesz jak zbudowany jest taki obwód?

Czy te informacje wystarczą Ci, aby opisać postać oraz cechy Smartfona w Świecie Recyklingu? A może chcesz poszukać innych ciekawostek?

Przykład III: Opakowanie Tetra Pak.

Tetra Pak to kartonik na żywność, który składa się z kilku warstw. Na zewnątrz jest tekturowy, wewnątrz posiada aluminium i folię.  Czy wszystko to nadaje się do recyklingu? O, tak. Jednak do którego pojemnika selektywnej zbiórki wyrzucisz opakowanie Tetra Pak? Choć na zewnątrz jest z tektury, wyrzuć je do pojemnika żółtego, a nie niebieskiego!

Prostokątny kształt Tetra Pak znakomicie nadaje się do transportu płynnej zawartości. Jest odporny na uderzenia, choć łatwo można go przekłuć!

A może Twoim bohaterem będzie Super Jabłko. Jego supermoc będzie polegała na tym, że ulega biodegradacji. W naszym uniwersum nie oznacza to, że postać zniknie zupełnie i raz na zawsze. Super Jabłko ulegając biodegradacji, przekazuje całą swoją moc kolejnej postaci. I tak na okrągło w niekończącym się cyklu recyklingu.

Na zgłoszenia ekozespołów co najmniej dwuosobowych czekamy do 15 stycznia 2023.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.chlorofil.com.pl

W tym roku mamy dla Was jeszcze jedną super inicjatywę: zgłoszone placówki mogą zorganizować zbiórkę elektroodpadów. W każdej placówce, która zorganizuje taką jednodniową zbiórkę odpadów, w nagrodę zrealizujemy łąkę kwietną dla dzikich zapylaczy. Zebrane odpady oczywiście odbierzemy! Wszystkie szczegóły w regulaminie na naszej stronie internetowej!

Organizatorem Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele jest Fundacja Chlorofil, a partnerami merytorycznymi są ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań. Konkurs otrzymał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki.

Więcej informacji

  • Koordynator konkursu: Agnieszka Oleszkiewicz tel. 608 633 593
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informację prasową opracowała Agnieszka Oleszkiewicz na podstawie: Ademe, Wikipedia, Compound Interest


Efektywne zarządzanie energią

Szanowni Państwo,
Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości we współpracy z Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A. organizują bezpłatne spotkanie informacyjne on-line na temat efektywnego zarządzania energią w firmie dla małopolskich przedsiębiorców z sektora MŚP.

  • Termin spotkania (on-line): 30 listopada 2022 r. (środa)
  • Godzina rozpoczęcia: 10:00

Zważywszy na Państwa działalność prośrodowiskową oraz możliwości promowania wydarzeń z wykorzystaniem takich kanałów jak poczta elektroniczna, strona internetowa czy media społecznościowe, zwracam się z uprzejmą prośbą o promocję spotkania informacyjnego wśród lokalnych przedsiębiorców.

Szczegółowe informacje dostępne są na naszej stronie internetowej. Formularz rejestracyjny znajdą Państwo tutaj.

Ponadto gorąco zachęcamy do udostępniania postu dotyczącego spotkania informacyjnego na Facebooku: www.facebook.com/MalopolskieCentrumPrzedsiebiorczosci

Z wyrazami szacunku
Maksymilian Kocerba
Zespół Ekodoradców


Pożyczki antykryzysowe REACT-EU

Uprzejmie informujemy, że w dniu 8 listopada 2022 roku Małopolski Fundusz Rozwoju zawarł Umowy Operacyjne z Pośrednikami Finansowymi wyłonionymi w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w celu wdrożenia i zarządzania Instrumentem finansowym dotyczącym Pożyczki antykryzysowej REACT-EU.
Umowy o łącznej wartości 60 mln PLN zawarto z 3 Pośrednikami Finansowymi:

  • Fundacją Rozwoju Regionu Rabka
  • Polską Fundacją Przedsiębiorczości
  • Konsorcjum: Agencja Rozwoju Małopolski Zachodniej S.A. – lider oraz Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej Sp. z o.o. – konsorcjant

Pożyczki, których udzielaniem zajmą się Pośrednicy Finansowi skierowane są do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa małopolskiego, planujących inwestycje w celu zwiększenia swojej zdolności (odporności) do prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach kryzysowych. Jednostkowe Pożyczki finansowane są z wkładu Funduszu Funduszy (FF) utworzonego z budżetu środków europejskich, przekazanych przez Województwo Małopolskie do Małopolskiego Funduszu Rozwoju, który pełni rolę Menadżera FF, na podstawie Umowy o Finansowaniu w ramach działania 14.2 „REACT-EU dla gospodarki – instrumenty finansowe dla MŚP" – współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Parametry pożyczek:

  • Kwota pożyczki: od 10.000 zł do 1.500.000 mln zł
  • Okres spłaty: do 84 miesięcy
  • Okres karencji: do 6 miesięcy, przy czym karencja nie wydłuża okresu spłaty pożyczki
  • Oprocentowanie: na zasadach korzystniejszych niż rynkowe, jest zmienne, ustalane według obowiązującej stopy bazowej, nie wyższej jednak niż stopa bazowa obowiązująca w dniu zawarcia Umowy

Link do strony MFR na którym można znaleźć najważniejsze informacje oraz namiary na PF:


Przeszedłeś wylew?

  • Zastanawiasz się czy po wylewie powrót do pracy jest możliwy?
  • Chcesz pracować ale musisz zmienić zawód?

Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nową pracę! Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z rehabilitacji. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę. Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo! Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:

  • (22) 50 55 600 oraz 507 966 499
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083540401974
  • Strona: rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl

Materiał prasowy: PFRON


Szkoła Inicjatyw Strażniczych

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza do Szkoły Inicjatyw Strażniczych (SIS)! To cykl bezpłatnych szkoleń dla mieszkańców wsi i miast, którzy przyglądają się pracy lokalnych władz, zadają im pytania, zabierają głos w sprawach publicznych i działają na rzecz zmiany w przypadku zdiagnozowania problemów tam, gdzie mieszkają. Zgłoszenia do 30 listopada.

Zdjęcie promujące

Więcej informacji na stronie


Rehabilitacja umożliwiająca podjęcie lub powrót do pracy

Chorujesz na cukrzycę, a Twoja dotychczasowa praca jest zbyt dużym obciążeniem dla organizmu?
Zastanawiasz się jakie zawody możesz wykonywać z cukrzycą? Pomożemy Ci się przekwalifikować i znaleźć nową pracę!
Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z rehabilitacji. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę. Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo!
Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:

  • 22 50 55 600 oraz 507 966 499.
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Strona: rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl

Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy

Rozwiąż kurs e-learningowy i wygraj jedną z 50 hulajnóg ufundowanych przez KRUS.

Po raz czwarty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników urodzone w latach 2008–2016 do udziału w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy", który w nowoczesnej formie przybliża wiedzę o zagrożeniach wypadkowych w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia. Wśród uczestników, którzy ukończą szkolenie i prześlą swoje zgłoszenie rozlosujemy nagrody.


Amputacja zmieniła Twoje życie?

Nie możesz już pracować w dotychczasowym zawodzie? Powiemy Ci jak możesz się przekwalifikować i znaleźć pracę w nowym zawodzie!

Skorzystaj z bezpłatnej oferty PFRON realizowanej w Ośrodkach Rehabilitacji Kompleksowej. W Ośrodku zdobędziesz nowy zawód dostosowany do twoich obecnych możliwości zdrowotnych. Polepszysz również swój stan zdrowia korzystając z rehabilitacji. Na zakończenie zespół ekspertów pomoże Ci znaleźć pracę.

Wykorzystaj swoją szansę i napisz historię swojego życia na nowo! Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu:

  • (22) 50 55 600 oraz 507 966 499.
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Strona: rehabilitacjakompleksowa.pfron.org.pl

Materiał prasowy: PFRON


Konkurs „Nasz Zabytek” 

W imieniu Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity oraz Regionu Małopolskiego Banku Gospodarstwa Krajowego, zwracam się z prośbą o zachęcanie mieszkańców Państwa gminy, powiatu, województwa do aktywnego udziału w konkursie „Nasz Zabytek” organizowanym przez Fundację Most the Most w województwie małopolskim.

Jest to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie i przywrócić świetność lokalnym zabytkom.

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Naszym flagowym projektem jest Konkurs Nasz Zabytek. Konkurs jest podzielony na dwie części: I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie oraz II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Mieszkańcy województwa małopolskiego będą mogli zgłaszać propozycje zabytków od 8 sierpnia do 5 września 2022 r. (I Konkurs). Zostanie dla nich przygotowany prosty formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie fundacji. Osoby, które nie korzystają z internetu będą mogły zgłosić zabytek przez telefon.
Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności zwycięski zabytek może zostać zrewaloryzowany i zaadaptowany zgodnie z pomysłem mieszkańców. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji dofinansowanie o wartości do 1 000 000 PLN. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację i dostosowanie obiektu do wybranej w konkursie funkcji społecznej. Przedmiotem konkursu mogą być tylko zabytki nieruchome, wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne.

Szczegółowe informacje o konkursie, kluczowych terminach oraz kryteriach naboru zgłoszeń zawarte są w załączonym do maila pliku oraz na stronie https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/.

Będziemy wdzięczni za zainteresowanie mieszkańców tematem konkursu oraz opublikowanie informacji wraz załączoną grafiką na Państwa stronach internetowych, mediach społecznościowych oraz ich dystrybucję do lokalnych instytucji, stowarzyszeń, czy partnerów. Bardzo nam zależy, aby aktywizując lokalne społeczności, przy wsparciu i zaangażowaniu Właścicieli zabytków (samorządów) wesprzeć rewaloryzację lokalnych zabytków i nadać im nowe funkcje społeczne. Funkcje, które będą wartością dla mieszkańców i będą stanowiły płaszczyznę do międzypokoleniowej współpracy. Ideą konkursu Nasz Zabytek jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie oraz wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków. Jako Fundacja chcemy wspólnie z lokalnymi samorządami inicjować taką współpracę wielu środowisk i partnerów. Celem, który chcemy uzyskać w perspektywie długofalowej jest aktywne użytkowanie zrewaloryzowanych zabytków przez lokalną społeczność oraz współpraca w tym zakresie z właścicielami obiektów. Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu pokazali, że chcą i potrafią się zaangażować. Zwycięskie zabytki to do tej pory:

  1. Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
  2. Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
  3. Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
  4. Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
  5. Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
  6. „Murowaniec" w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
  7. Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie),
  8. Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
  9. Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
  10. Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).

Prosimy o wsparcie w promowaniu konkursu, mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców.

Zapraszamy do kontaktu:
BGK Region Małopolski
Adrian Orłowski tel. 519 018 346
Karolina Boligłowa tel. 517 883 835
Małgorzata Niedośpiał tel. 22 475 14 00


Materiał wideo dotyczący innowacyjnego projektu „Ucz się u mistrza"

Wojewódzki Urząd Pracy realizuje cykl filmów dotyczących przeglądu rynku pracy w Województwie Małopolskim. Wspólnie zadbajmy o rynek pracy w Małopolsce.


Centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością (CIDON)

Oddział Małopolski PFRON przypomina, że wśród realizowanych przez nas obecnie programów skierowanych do osób indywidualnych są m.in. „Aktywny samorząd" oraz „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy". Programy te służą likwidacji barier, które osoby z niepełnosprawnością napotykają w obszarze społecznym oraz zawodowym. PFRON uruchomił również nowe programy, których celem jest rozwiązanie jednego z istotniejszych przeszkód rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych jak brak dostępnego mieszkania. Szczegółowe informacje na temat oferowanych przez PFRON usług otrzymają Państwo kontaktując się z Centrum informacyjno-doradczym dla osób z niepełnosprawnością (CIDON). Centrum działa od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Oddziału Małopolskiego PFRON.

Więcej informacji na stronie:


Uczenie skrojone na miarę!

Jesteś mikro, małym, średnim przedsiębiorcą lub prowadzisz działalność na własny rachunek w Małopolsce? Świadczysz usługi w branży kosmetycznej, fryzjerskiej, gastronomicznej lub hotelarskiej? Chcesz rozwijać pracowników?
Zapraszamy do testowania innowacji w uczeniu się dorosłych opracowanej w projekcie „Ucz się u Mistrza" realizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Rekrutacja trwa.

Uczenie w miejscu pracy pozwoli Twoim pracownikom zdobyć lub poszerzyć umiejętności zawodowe pod okiem innego przedsiębiorcy z branży w relacji 1 na 1 w rzeczywistych warunkach pracy. Ucząc się będziecie mieli możliwość obserwacji Mistrza przy pracy oraz spróbowania „jak to się robi" pod jego okiem. Za usługi zapłacisz bonami rozwojowymi, które będą dofinansowane w 80%.

Co ważne, Ty sam – korzystając z regionalnej bazy usług uczenia w miejscu pracy – wybierzesz usługi, z których chcesz skorzystać lub wysłać na nie swoich pracowników. Pamiętaj jednak, że możesz zamówić w projekcie nie więcej niż 180 bonów, a na uczenie jednego pracownika możesz wydać nie więcej niż 120 bonów. Jeden bon wart jest 100 zł.
Już dzisiaj dysponujemy usługami edukacyjnymi, które rozwijają umiejętności w zakresie fryzjerstwa, barberingu, trychologii, różnych metod zagęszczania rzęs, laminacji brwi, makijażu permanentnego, manicure, pedicure, podologii i wielu innych. Mistrzowie na bieżąco udostępniają usługi również w branży hotelarsko – garstronomicznej w różnych miastach Małopolski.

Szczegóły dostępne na stronie: https://umistrza.pociagdokariery.pl/

Aby skorzystać z bonów w projekcie „Ucz się u mistrza" należy:
1. przejrzeć bazę usług uczenia w miejscu pracy i znaleźć interesujące Cię oferty (dzięki temu będziesz wiedział, ile bonów potrzebujesz); jeżeli dzisiaj nie ma w bazie usługi, której potrzebujesz, napisz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a Twoja potrzeba trafi do Dostawców usług w projekcie;
2. wypełnić on-line formularz zgłoszeniowy, w którym zamówisz bony (od Ciebie zależy, ile ich zamówisz, musisz jednak zmieścić się w limicie 180 bonów);
3. podpisać umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie (gdy dostaniesz informację o pozytywnej weryfikacji formularza zgłoszeniowego);
4. wpłacić wkład własny na numer konta wskazany w umowie do 5 dni roboczych od dnia jej podpisania (wkład własny to równowartość 20% wartości zamówionych przez Ciebie bonów, czyli np. jeżeli zamówiłeś 180 bonów o wartości 18 000 zł, wkład własny wynosi 3 600 zł);
5. zapisać się na wybrane przez siebie usługi w ciągu 30 dni od dnia podpisania umowy;
6. ocenić każdą usługę, w której brałeś udział, w ciągu 3 dni roboczych po jej zakończeniu.
Wszystkie informacje na temat udziału w projekcie znajdziesz w Regulaminie. Koniecznie przeczytaj informacje dedykowane przedsiębiorcom korzystającym z bonów.

Masz pytania? Dzwoń lub pisz: tel. 12 619 85 12, 690 260 846, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Projekt „Ucz się u mistrza" jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020; Oś priorytetowa 8. Rynek pracy; Działanie 8.4 Rozwój kompetencji kadr i adaptacja do zmian; Poddziałanie 8.4.1 Rozwój kompetencji kadr sektora MŚP, Typ B i współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z Budżetu Państwa.


Polska-Ukraina. Kolorowe marzenia młodego pokolenia!

Wojewoda Małopolski Pan Łukasz Kmita organizuje konkurs plastyczny pn. „Polska-Ukraina. Kolorowe marzenia młodego pokolenia!" przeznaczony dla dzieci i młodzieży, które przybyły do Polski w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy.

Konkurs ma na celu pokazanie talentów młodych ludzi poprzez upowszechnianie twórczości, a także budowanie poczucia bezpieczeństwa wśród dzieci i ułatwianie im integracji w nowym środowisku. Jest on adresowany do małych artystów w trzech kategoriach wiekowych (I kategoria - dzieci w wieku od 4 do 6 lat; II kategoria - dzieci w wieku od 7 do 10 lat; III kategoria - dzieci w wieku od 11 do 15 lat).

Zgłoszenia do konkursu można przysyłać w terminie do 3 czerwca 2022 r. drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć w terminie do 3 czerwca 2022 r. do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie na adres: ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków, Dziennik Podawczy pok. 24.

Okrucieństwo wojny jest dla wszystkich uchodźców trudnym przeżyciem, szczególnie dla najmłodszych, dlatego zamierzając choć trochę oderwać ich myśli od toczącego się w konfliktu w Ukrainie, chcieliśmy zaproponować, aby poprzez prace plastyczne wyraziły swoje emocje, tęsknoty i marzenia.

  • Z poważaniem
  • Sylwia Domagała
  • Inspektor Wojewódzki
  • Oddział do Spraw Obsługi Protokolarnej i Współpracy z Instytucjami
  • Biuro Wojewody

Małopolska Izba Rolnicza

Małopolska Izba Rolnicza zaprasza rolników i doradców rolnych z Małopolski do udziału w 3-dniowym wyjeździe szkoleniowym, którego uczestnicy poznają zasady, możliwości wdrażania i korzyści wynikające ze stosowania praktyk rolno-leśnych. Szkolenie odbędzie się w dniach 20-22 czerwca 2022 r. podczas wyjazdu, połączonego z wizytami w małopolskich gospodarstwach rolnych wdrażających praktyki rolno-leśne.

Na zgłoszenia czekamy do 13 czerwca 2022 r.

Więcej informacji - w tym ramowy program wyjazdu, kryteria naboru uczestników oraz formularz zgłoszenia w załączeniu i na stronie internetowej:


Wojewódzki Urząd Pracy

Wojewódzki Urząd Pracy realizuje cykl filmów dotyczących przeglądu rynku pracy w Województwie Małopolskim. Wspólnie zadbajmy o rynek pracy w Małopolsce.


Rusza VII edycja konkursu Małopolska Pszczoła

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/rolnictwo/rusza-vii-edycja-konkursu-malopolska-pszczola

Małopolskie kapliczki wypięknieją

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/kultura/malopolskie-kapliczki-wypieknieja-1

  • Jakub Przewoźnik
  • Kierownik
  • Agendy Zamiejscowej UMWM
  • tel.: +48 33 84 33 928

Wystartował otwarty konkurs ofert „Małopolska – tu technologia staje się biznesem"

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/biznes-i-gospodarka/wystartowal-otwarty-konkurs-ofert-malopolska-tu-technologia-staje-sie-biznesem-2

Celem konkursu jest wsparcie małopolskiego środowiska start-upowego oraz środowiska kreatywnego.

W ramach konkursu organizacje pozarządowe mogą uzyskać wsparcie w formie dotacji na realizację:

  • przedsięwzięć technologicznych, takich jak np. seminaria, warsztaty, spotkania networkingowe i inne projekty wspierające rozwój przedsiębiorczości technologicznej,
  • przedsięwzięć służących rozwojowi sektora kreatywnego w regionie, które mają charakter m.in. warsztatów tematycznych i spotkań dotyczących branż kreatywnych i designu.

Wielkość wsparcia finansowego ze strony Województwa Małopolskiego wynosi max 85% wartości zadania. Oferenci wykazać się muszą wkładem własnym na poziomie co najmniej 15%.

Składanie ofert odbywa się dwuetapowo:

  • wersję elektroniczną oferty należy złożyć za pośrednictwem Generatora eNGO w terminie do 25 lutego 2022 r. do godziny 16:00,
  • wersją pisemną oferty (wygenerowaną z Generatora eNGO) wraz z załącznikami należy złożyć do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w terminie do 28 lutego 2022 r. do godziny 16:00.

Szczegółowe informacje nt. konkursu są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej: https://bip.malopolska.pl/umwm,a,2056049,ogloszenie-otwartego-konkursu-ofert-na-realizacje-zadan-publicznych-wojewodztwa-malopolskiego-w-obsz.html


Budowa i renowacja zbiorników służących małej retencji

Informacja Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki o możliwości skorzystania z dofinansowania na budowę i renowację zbiorników służących małej retencji.

Zarząd Województwa Małopolskiego w celu realizacji zadania określonego w art. 22c ust.1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 1326) będzie udzielał na nowych zasadach dotacji m.in. na budowę i renowację zbiorników służących małej retencji. Możliwość skorzystania z dofinansowania na budowę i renowację niniejszych zbiorników będzie wynosiła do kwoty 50 000 zł.

Nowe zasady zostały przyjęte Uchwałą nr 1768/21 z dnia 7 grudnia 2021 r. Zarządu Województwa Małopolskiego:

  • Termin naboru wniosków od 10 grudnia 2021 r. do 15 stycznia 2022 r. ;
  • Wnioski złożone po terminie 15 stycznia nie będą uwzględniane;

Sposób dostarczania wniosków – zamiast daty nadania pocztą – decydująca jest data wpływu wniosku do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego;
Minimalna powierzchnia małej retencji 100 m²;
W przypadku zespołu zbiorników połączonych ze sobą i tworzący wspólny system retencji dofinansowywanie jest przyznawane zgodnie z zasadami obowiązującymi przy dofinansowaniu jednego zbiornika, przy czym każdy ze zbiorników powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 100 m²;
Środki mogą być przyznane dla jednej nieruchomości nie częściej niż raz na 2 lata, przy czym jako nieruchomość rozumie się grunty stanowiące przedmiot własności, dla której sporządzona została jedna księga wieczysta;
Wnioski należy opracować zgodnie z w/w Uchwałą i dostarczyć na adres:

  • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
  • Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
  • 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22
  • Adres do korespondencji: 30-017 Kraków, ul. Racławicka 56
  • lub wysłać drogą elektroniczną poprzez elektroniczna skrzynkę podawczą ePUAP: /947ts6aydy/SkrytkaESP

Nowe wzory wniosków, a także Uchwała Nr 1768/21 Zarządu Województwa Małopolskiego z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie zasad i trybu postępowania w zakresie dysponowania środkami budżetu Województwa związanymi z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych zostały zamieszczone na stronie internetowej Województwa Małopolskiego:

www.malopolska.pl → Urząd Marszałkowski → Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich → Rolnictwo → Ochrona Gruntów Rolnych → Zasady korzystania ze środków budżetu województwa związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych.


Fundusze Europejskie. Zimą wypoczywaj w Małopolsce

trwa kolejna odsłona kampanii billboardowej promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce, pod hasłem: „Fundusze Europejskie. Zimą wypoczywaj w Małopolsce". Kampania prezentuje inwestycje unijne dedykowane zimowemu wypoczynkowi w regionie. Jej celem jest dotarcie do mieszkańców regionu z informacją nt. nowoczesnej infrastruktury i różnorodnych form wypoczynku oraz zachęcenie do zwiedzania Małopolski zimą. To jeden z elementów długofalowej strategii promocyjnej Funduszy Europejskich realizowanej przez Województwo Małopolskie i zarazem kolejny etap działań promujących rolę, jaką odgrywają środki unijne w Regionie.


Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji związanych z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych.
UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU – to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego).
Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (lista banków dostępna jest tutaj: https://DokumentyZastrzezone.pl/lista-bankow-zastrzegajacych-dokumenty-od-wszystkich-osob/).

  • Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ.
  • Najłatwiej to zrobić osobiście w swoim oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
  • Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).

2. Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu

  • informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.

Podkreślamy, że w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista Uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, jest jednak objęta tajemnicą.

Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nigdy nie korzystały lub już nie korzystają (lista banków zastrzegających dokumenty od wszystkich osób).
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.DokumentyZastrzezone.pl


MojeStypendium.pl 

Portal MojeStypendium.pl od 12 lat istnienia poświęcony jest promowaniu stypendiów, zbieraniu doświadczeń oraz wspieraniu fundatorów i stypendystów. Po ponad dekadzie wiemy, wiemy, że pomoc stypendialna umożliwia zdolnym uczniom, studentom i absolwentom z małych i dużych ośrodków studia na wymarzonej uczelni, wyjazd na staż za granicę, realizację projektu artystycznego, poszerzanie kompetencji po studiach - możliwości jest mnóstwo.

Oferta programów stypendialnych nie maleje, czemu dowodzą liczby stypendiów, konkursów i staży dostępnych w naszej bezpłatnej, dostępnej dla wszystkich bazie MojeStypendium.pl: zgromadziliśmy dotąd 14 tysięcy ogłoszeń!

W razie jakichkolwiek pytań, jesteśmy do dyspozycji – prosimy o kontakt pod adresem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Pakiet dla Rodziny

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie została powołana w 2019 roku. Tworzą ją ludzie, którzy dostrzegając zagrożenia i problemy, z jakimi spotyka się współczesna rodzina, postanowili wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, by ją wspierać. Naszym celem jest wspomaganie rodzin w ich codziennym funkcjonowaniu, tak aby same dla siebie stały się źródłem wsparcia i miłości.

Obecnie nasza Fundacja realizuje projekt „Rodzina mimo wszystko – poradnictwo rodzinne w obszarach wiejskich i wiejsko-miejskich"
dofinansowany przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Pakiet dla Rodziny".

Celem projektu jest wsparcie w szczególności rodzin z dziećmi na wszystkich etapach ich rozwoju. Aby sprostać temu zadaniu Fundacja oferuje różnorodne formy pomocy specjalistycznej: psychologicznej, pedagogicznej, terapeutycznej. Ponadto wsparcia udziela doradca rodzinny oraz coach.

Pomoc jest bezpłatna i obejmuje mieszkańców powiatu chrzanowskiego i powiatu wadowickiego.

Więcej informacji o nas można uzyskać na stronie: https://ftrodzinie.pl


AKTYWNOŚĆ NA TAK! dla mieszkańców gminy Mucharz

Kierujemy do Państwa szansę skorzystania z darmowego wsparcia dla mieszkańców, którym ciężko znaleźć pracę a jednocześnie zyskają nie tylko wsparcie finansowe ale też motywacyjne.

Oferujemy:

  • darmowy kurs Rachunkowości ze stypendium około 500 zł za 10 dni
  • po szkoleniu zapewniamy miejsce pracy dla zainteresowanych przynajmniej na 3 miesiące z wynagrodzeniem 1536 zł
  • dodatkowe wsparcie doradcy/motywatora/pośrednika

Kto może skorzystać:

  • osoby niepracujące w wieku 30 lat i więcej (bierne zawodowo)
  • emeryci i renciści
  • osoby z niepełnosprawnością

Spotkania i kurs będzie organizować w Wadowicach

  • Zapraszam do kontaktu
  • Anita Pacyna
  • AKTYWNOŚĆ NA TAK
  • 696 562 905

Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej

Miło mi Państwa poinformować, że rozpoczęliśmy nabór w Konkursie Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej. To już XI edycja tego cyklicznego wydarzenia. Celem Konkursu jest promocja małopolskiego sektora ekonomii społecznej.

Zachęcamy gorąco, by przesłać informację o Konkursie do działających na terenie Państwa gminy bądź powiatu organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, kościelnych osób prawnych, z którymi współpracujecie. Być może to wśród nich znajduje się Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej 2021!

Dzięki naszym Partnerom Strategicznym: Bankowi Gospodarstwa Krajowego, Firmie UBS oraz Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu, pula nagród w Konkursie wynosi w tym roku ponad 40 000 zł.

W ramach konkursu mamy też specjalną kategorię dedykowaną samorządom aktywnie włączającym się w rozwój ekonomii społecznej na swoim terenie pn. „Samorząd przyjazny ekonomii społecznej". Nagradzane mogą być wszelkie działania mające na celu wsparcie podmiotów ekonomii społecznej, poprzez różnego rodzaju działania finansowe i pozafinansowe. Co ważne, rekomendacje dla samorządów mogą zgłaszać tylko podmioty ekonomii społecznej – zachęcamy by poinformować ich o tej możliwości.


Fundacja Rozwoju Kwalifikacji Stella Virium informuje o zapisach do IV edycji realizowanego projektu Career Boost - bezpłatnego dwudniowego szkolenia online prowadzonego przez ekspertów jednej z wiodących międzynarodowych firm – UBS, skierowanego m.in. do osób:

  • bezrobotnych,
  • studentów wchodzących na rynek pracy,
  • mających trudności z podjęciem zatrudnienia,
  • zagrożonych utratą pracy,
  • pracujących poniżej swoich kwalifikacji,
  • pracujących w trudnych warunkach,
  • wracających na rynek pracy po przerwie związanej np. z chorobą lub wychowywaniem dziecka,
  • dyskryminowanych ze względu na wiek, płeć, orientację, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, brak wyższego wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Webinaria obejmą takie zagadnienia:

  • Jak zidentyfikować swoje mocne strony i talenty oraz wyznaczyć sobie cele jak profesjonalista
  • Jak stworzyć CV, któremu Twój przyszły pracodawca nie będzie mógł się oprze
  • O sekretach poszukiwania pracy,
  • O prawie pracy – co musisz wiedzieć jako pracownik,
  • Jak efektywnie pracować z domu,
  • Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Projekt rusza już w październiku!

Webinaria odbędą się zdalnie, w języku polskim, w dwóch terminach do wyboru (2 x 4h), w godzinach ok. 9:00 – 13:00.

  • 18-19 października 2021
  • 20-21 października 2021

Uczestnikom projektu oferujemy również:

bezpłatny mentoring indywidualny;

  • przygotowanie i wsparcie w procesach rekrutacyjnych – rozmowy symulowane, wsparcie w stworzeniu idealnego CV;
  • certyfikat potwierdzający osiągnięte kwalifikacje.
  • Aplikować można poprzez formularz zgłoszeniowy https://www.stellavirium.org/aplikuj-do-cb/ do 15 października.

Projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy Łap skilla!

16.08.2021

Uwaga ! Uwaga ! Wojewódzki Urząd Pracy przedłuża rekrutację do projektu Łap skilla! Mamy jeszcze wolne miejsca dla osób młodych, pracujących w wieku 18 - 24 lata.

  • Chcesz więcej zarabiać?
  • Awansować?

Nie zwlekaj z decyzją, zgłoś się do projektu i zgarnij do 7.545.00 zł. dofinansowania na szkolenia i kursy.

Rekrutacja potrwa do wyczerpania limitu miejsc. Warto się pospieszyć!

Więcej znajdziesz na stronie: Łap skilla! - projekt dla młodych pracujących (pociagdokariery.pl)

..................

Miło nam poinformować, że 01.07.2021 ruszyła II tura rekrutacji do projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy pn. Łap skilla! Przesyłam informację o tym fakcie z prośbą o udostępnienie jej na Państwa stronie, w mediach społecznościowych oraz wśród pracowników Urzędu. Dzięki Państwa zaangażowaniu możliwe będzie jeszcze skuteczniejsze rozpropagowanie informacji o Projekcie wśród Małopolan.

Wszystkich młodych pracujących Małopolan, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie zaprasza do udziału w unijnym projekcie Łap skilla!

  • Jeśli masz ukończone 18, ale nie skończone 25 lat i nie możesz się pochwalić wysokimi dochodami to dobry moment na skorzystanie z inicjatywy.

Zostając uczestnikiem projektu, możesz otrzymać dofinansowanie nawet do kwoty 7 545 PLN na zrealizowanie wysokiej jakości szkoleń, kursów zawodowych, studiów podyplomowych, których celem jest zdobycie przez Ciebie niezbędnych kwalifikacji do wykonywania wymarzonego zawodu lub podwyższenie już posiadanych kompetencji.

Otrzymasz wsparcie doradcy zawodowego w projektowaniu kariery zawodowej.

01.07.2021 wystartowała II tura rekrutacji, która potrwa do 31.07.2021 lub do wcześniejszego wyczerpania limitu miejsc.

Więcej znajdziesz na stronie: Łap skilla! - projekt dla młodych pracujących (pociagdokariery.pl)

Nie zwlekaj z decyzją!


Fundusze Europejskie w Małopolsce

Rusza kolejna odsłona kampanii billboardowej promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce. Jej celem jest dotarcie do mieszkańców regionu z informacją nt. efektów wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy. To jeden z elementów długofalowej strategii promocyjnej Funduszy Europejskich realizowanej przez Województwo Małopolskie i zarazem kolejny etap działań promujących rolę, jaką odgrywają środki unijne w Regionie.


Nieodpłatna pomoc prawna

Powiat Wadowicki realizuje zadania z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i współpracy w tym zakresie z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości „Consilium" z Krakowa.

  • Alina Wolas
  • Zastępca Kierownika Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu
  • Starostwo Powiatowe w Wadowicach
  • (33) 873-42-76
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Małopolska szuka dobroczyńców i najlepszych organizacji pozarządowych


Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie przedstawia terminarz przeglądów wiosennych 2021.

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się na stronie www


Zapraszamy na najbliższe dyżury telefoniczne, które przeprowadzą pracownicy oddziału ZUS w Chrzanowie:

1. Zapytaj o świadczenia za czas kwarantanny, izolacji i opieki

  • 17 maja 2021 r. w godz. 11:00 – 13:00, pod nr tel.: 33 873 25 40
  • 19 maja 2021 r. w godz. 10:00 – 12:00, pod nr tel.: 691 458 952

W czasie dyżurów będzie można dowiedzieć się m. in.:

  • jakie świadczenia przysługują za okres kwarantanny i izolacji w warunkach domowych,
  • czy w czasie kwarantanny i izolacji można pracować,
  • kiedy rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu COVID-19,
  • jakie są zasady dotyczące składania wniosków o wypłatę zasiłków za okres choroby, kwarantanny, izolacji i opieki,
  • które świadczenie ma pierwszeństwo w przypadku zbiegu kwarantanny pracownika i konieczności sprawowania przez niego opieki nad dzieckiem albo zbiegu niezdolności do pracy pracownika z powodu choroby (e-ZLA) i opieki nad dzieckiem.

2. Obowiązek zgłaszania umów o dzieło od 1.01.2021 r.

  • 18 maja 2021 r. w godz. 11:00 – 13:00, pod nr tel.: 32 318 11 97
  • 20 maja 2021 r. w godz. 10:00 – 12:00, pod nr tel.: 32 641 33 34
  • 24 maja 2021 r. w godz. 10:00 – 12:00, pod nr tel.: 33 874 16 76

W czasie dyżurów będzie można dowiedzieć się m. in.:

  • kogo dotyczy obowiązek informowania ZUS o zawarciu umowy o dzieło;
  • jak przekazać informacje o zawartych umowach o dzieło;
  • jakie dane należy przekazać do ZUS;
  • kiedy poinformować ZUS o zawartych umowach;
  • czy obowiązek zgłaszania dotyczy wszystkich umów o dzieło.

ZAPRASZAMY

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych
  • Oddział w Chrzanowie
  • ul. Oświęcimska 14, 32-500 Chrzanów

 

Wysłuchania publiczne w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w Polsce! Daj się wysłuchać!

Ruszyły zapisy na serię wysłuchań publicznych dot. projektu Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów krajowych przewidzianych w ramach nowego budżetu UE na lata 2021-2027. Pierwsze takie wysłuchanie odbędzie się już w środę 7 kwietnia br.

Umowa Partnerstwa to docelowo uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania funduszy europejskich w Polsce na lata 2021-2027. Dokument określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności, na którą w przyszłej perspektywie będziemy mieli łącznie około 76 miliardów euro. Projekt Umowy Partnerstwa został przedłożony do publicznych konsultacji w połowie stycznia 2021 r. Do 22 lutego br. do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wpłynęło poprzez formularz ponad 5 tys. uwag ze strony wielu środowisk - administracji, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak również indywidualnych osób.

Więcej na stronie:


Premie dla młodych rolników

Premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw – wystartowały nabory

31 marca ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach dwóch poddziałań finansowanych z budżetu PROW 2014-2020. O bezzwrotną premię mogą ubiegać się młodzi rolnicy, a także osoby zainteresowane restrukturyzowaniem małych gospodarstw. Wnioski można składać przez najbliższe dwa miesiące, czyli do 29 maja 2021 roku.

Premie dla młodych rolników

To już kolejny – 7. nabór wniosków o bezzwrotne „Premie dla młodych rolników". Wsparcie to ma zachęcić młode pokolenie do rozwijania rolniczego biznesu. Wysokość finansowej pomocy to 150 tys. zł.

Mogą ją otrzymać osoby, które m.in.: w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat; posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy); posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 hektara; rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej przed dniem złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku; posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. do 150 tys. euro; przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Środki będą wypłacane w dwóch ratach na wniosek rolnika:

  • I rata: 120 tys. zł wypłacana po spełnieniu warunków do przyznania pomocy;
  • II rata: 30 tys. zł wypłacana po realizacji biznesplanu.

Restrukturyzacja małych gospodarstw

Tegoroczny nabór jest dziewiątym z kolei. O wsparcie finansowe może starać się rolnik posiadający gospodarstwo obejmujące co najmniej 1 hektar użytków rolnych lub nieruchomość służącą do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Wielkość ekonomiczna takiego gospodarstwa musi być mniejsza niż 13 tys. euro. Wniosek może złożyć osoba zarówno ubezpieczona w KRUS, jak i w ZUS. Nie ma również zakazu jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na etacie (dochód lub przychód z działalności rolniczej musi stanowić co najmniej 25 proc. całości dochodów lub przychodów). Pomoc może być przyznana tylko raz w czasie realizacji PROW 2014-2020. W przypadku małżonków może ją otrzymać tylko jedno, niezależnie od tego czy prowadzą gospodarstwo wspólnie, czy każde osobno. O wsparcie nie mogą ubiegać się osoby, którym wypłacono pomoc finansową z następujących programów wsparcia: "Ułatwianie startu młodym rolnikom", "Modernizacja gospodarstw rolnych", "Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej", "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętych PROW 2007-2013, a także "Modernizacja gospodarstw rolnych"; "Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej", "Premie dla młodych rolników" w ramach PROW 2014-2020.

Rolnik, starający się o pomoc finansową na restrukturyzację gospodarstwa, może uzyskać 60 tys. zł bezzwrotnej premii. Jest ona wypłacana w dwóch ratach na wniosek rolnika:

  • 48 tys. zł – po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy;
  • 12 tys. zł – po prawidłowej realizacji biznesplanu.

Wspólny mianownik obu naborów

Obie premie muszą zostać w całości przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. W przypadku młodych rolników minimum 70 proc. dofinansowania należy zainwestować w środki trwałe, natomiast w przypadku właścicieli małych gospodarstw – minimum 80 proc. Katalog takich inwestycji jest bardzo szeroki. Przyznane przez ARiMR pieniądze można przeznaczyć np. na przebudowę lub remont budynków czy kupno nowych maszyn. Wsparcie można wykorzystać na zakup gruntów, stada podstawowego zwierząt czy zakładanie sadów i plantacji wieloletnich gatunków użytkowanych efektywnie dłużej niż 5 lat. Spośród poddziałań finansowanych z PROW 2014-2020 "Premie dla młodych rolników" i "Restrukturyzacja małych gospodarstw" cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem beneficjentów. W przypadku pierwszego z wymienionych, do tej pory niemal 25 tys. młodym adeptom rolnictwa przyznano prawie 3 mld zł wsparcia. Jeśli zaś chodzi o drugie – ponad 45 tys. właścicieli małych gospodarstw otrzymało ok. 2,7 mld zł. W obu naborach wnioski o przyznanie pomocy należy składać do oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na miejsce położenia gospodarstwa. Można to zrobić osobiście np. korzystając z wrzutni, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.

Więcej informacji na stronie: www.arimr.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 38 00 84


Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca 2021 roku po raz kolejny będziemy świętować Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Tegoroczne obchody pod hasłem #CONNECT, podobnie jak w 2020 r., są szczególne. Nie możemy się spotkać i świętować razem, więc zrobimy to wirtualnie – w mediach społecznościowych uczcimy ten wyjątkowy dzień przy muzyce!

Połączeni muzyką
W najbliższą niedzielę, 21 marca będziemy wspólnie świętować w mediach społecznościowych – połączy nas nie tylko solidarność z Osobami z zespołem Downa, ale również muzyka. Małopolski Oddział PFRON podzieli się z Państwem niespodzianką, którą specjalnie na tegoroczne obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa przygotowała 9 – letnia niezwykła dziewczynka Ola Jarosz wraz ze swoim tatą Tomaszem – muzykiem, zwycięzcą wiosennej edycji Szansy na Sukces - Opole 2020 oraz wokalistą zespołu Lachersi. Muzyka to jedna z wielu pasji, która Ich łączy!
W najbliższą niedzielę zapraszamy do śledzenia profilu Małopolskiego Oddziału PFRON i wspólnego świętowania przy muzyce.

Dlaczego #CONNECT?
Za nami trudny rok, który postawił przed wszystkimi wiele wyzwań. Wprowadzone obostrzenia w szczególny sposób dotknęły osoby niepełnosprawne, m.in. Osoby z zespołem Downa. Bardzo dużo placówek i ośrodków było zamkniętych. Uczestnicy zajęć przez dłuższy czas pozostawali w domach. Wszyscy szukali alternatywnych rozwiązań, by nikt nie pozostał w tyle. Terapeuci szukali nowych sposobów łączenia się, prowadzili zajęcia zdalne, dzwonili do swoich podopiecznych, dostarczali materiały na zajęcia on-line. Uczestnicy zajęć, będąc w domu kontaktowali się z terapeutami i przyjaciółmi. W mediach społecznościowych wszyscy dzielili się pomysłami, doświadczeniem i wiedzą. Pozytywnym aspektem zamknięcia jest otworzenie się społeczeństwa na nowe możliwości. Pomimo zamknięcia wszyscy się łączyli i starali się wprowadzać pozytywne zmiany, by być dla siebie wsparciem w trudnych chwilach. Pandemia przywróciła solidarność i chęć niesienia pomocy innym. #CONNECT – hasło tegorocznych obchodów, ma na celu zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykały się ostatnio Osoby z zespołem Downa i jak ważne jest znalezienie nowych sposobów łączenia się, które są dostępne dla każdego.

Pokaż nam jak świętujesz: #Connect #ŁączmySię #WDSD2021
Zachęcamy wszystkich do założenia dwóch różnych kolorowych skarpetek i śledzenia profilu Oddziału Małopolskiego PFRON na Facebook'u. Tam poznacie dwójkę niezwykłych ludzi - Olę i Tomasza, którzy zechcieli podzielić się z Wami tym, co dla Nich najważniejsze – pasją i miłością! Na znak solidarności z Osobami z zespołem Downa oraz w celu promowania Ich praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym na nogi załóżcie kolorowe niedopasowane skarpetki i posłuchajcie muzycznej niespodzianki!
Pokażcie nam jak świętujecie Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – zróbcie sobie zdjęcie. Zdjęcia zamieszczajcie pod naszymi postami dotyczącymi niedzielnych obchodów i oznaczajcie tegorocznym hasłem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa #CONNECT oraz hasztagami: #ŁączmySię #WDSD2021. Dwie różne skarpetki założone 21 marca są symbolem niedopasowania genotypowego, które występuje u Osób z Zespołem Downa.

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. 21. dzień trzeciego miesiąca roku - nie jest przypadkowy, ponieważ wiąże się z istotą wady genetycznej - trisomią chromosomu 21. Pamiętajmy, że Osoby z zespołem Downa mogą i decydują o sobie. Mają też prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Pandemia koronawirusa i wprowadzone w związku z tym obostrzenia bardzo dotknęły osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
Okażmy szacunek i wsparcie nie tylko 21 marca, ale przez cały rok! Bądźmy #CONNECT – łączmy się, pomagajmy i nie pozwólmy nikomu pozostać w tyle!

Link do zaproszenia na profilu Oddziału Małopolskiego PFRON:
https://fb.watch/4jgfBtNW-V/

Źródło: Małopolski Oddział PFRON


Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych

Zapraszamy mieszkańców Małopolski Zachodniej z powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślących o założeniu i prowadzeniu stowarzyszenia, fundacji lub innego Podmiotu Ekonomii Społecznej chcących zorganizować dla siebie lub swojej grupy miejsce pracy we własnej organizacji gotowych nauczyć się jak realizować swoje projekty – i dostać 1000 zł na swój pierwszy projekt społeczny!

Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, w ramach projektu MOWES2 - Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Małopolska Zachodnia, pracuje z grupami osób nad określeniem ich planów i pomysłów oraz wypracowaniem założeń do rejestracji stowarzyszenia, fundacji lub innego Podmiotu Ekonomii Społecznej. Pomaga przeprowadzić pierwsze działania grupy dla społeczności, oferując wsparcie do 1000zł. Zachęca lokalnych liderów i instytucje do wykorzystywania szans, jakie daje im przedsiębiorczość społeczna. Szkoli z zakresu tworzenia i funkcjonowania organizacji pozarządowych. Przygotowuje lokalnych społeczników do działania. Pobudza społeczną aktywność mieszkańców i zachęca tworzenia miejsc pracy w Podmiotach Ekonomii Społecznej.

Dla grup i osób indywidualnych, w tym liderów środowisk lokalnych – oferujemy wsparcie animatora, w zakresie:

  • Zaplanowania i wdrożenia planu powstania Podmiotu Ekonomii Społecznej (m.in. stowarzyszenia, fundacji),
  • Wsparcia doradców przy sporządzaniu dokumentów koniecznych do rejestracji organizacji pozarządowej,
  • Wypracowania założeń do prowadzenia własnej organizacji,
  • Wsparcia edukacyjnego (doradztwa, szkoleń, wizyt studyjnych),
  • Analizy otoczenia (diagnozy potencjału środowiska lokalnego),
  • Pomocy w przeprowadzeniu przedsięwzięcia – pierwszego miniprojektu – a także jego sfinansowania do kwoty 1000zł,
  • Dodatkowego, potrzebnego grupie wsparcia doradców specjalistycznych ( m.in. prawnik, księgowy, specjalista ds. promocji, fundraiser).

Jeśli jesteś zainteresowany/a ofertą - skontaktuj się z nami! Dorota Kobylec tel. 790 346 928 lub mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Możesz też zgłosić się do projektu wypełniając formularz zgłoszeniowy: bit.ly/RekrutacjaMZ Do projektu przyjmujemy grupy liczące minimum 2 osoby.

  • Dorota Kobylec
  • Animatorka ds. współpracy z grupami i samorządami
  • Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych
  • ul. Krasickiego 18, I piętro, 30-503 Kraków
  • tel./fax 12 412 15 24 kom 790 346 928
  • NIP 9452102152; REGON 120665488; KRS 0000301501
  • www.bis-krakow.pl
  • https://pl-pl.facebook.com/FundacjaBIS

11. edycja Małopolskiego Festiwalu Innowacji

Pragniemy serdecznie zaprosić Państwa do współpracy przy organizacji 11. edycji Małopolskiego Festiwalu Innowacji, który w tym roku planujemy w dniach 7 - 13 czerwca 2021 r.

Małopolski Festiwal Innowacji (MFI) to tygodniowe wydarzenie wypełnione warsztatami, szkoleniami, targami, inspirującymi prezentacjami w wyjątkowych miejscach Małopolski. To czas rozmów o rozwoju, nowych trendach, wyzwaniach, innowacyjności oraz współpracy pomiędzy biznesem a nauką. W ciągu dziesięciu lat istnienia Festiwal ze swoją ofertą kierowaną do przedsiębiorców, naukowców, studentów oraz wszystkich poszukujących wiedzy i nowych inspiracji na stałe wpisał się w gospodarczy krajobraz regionu.

Do współpracy przy organizacji Festiwalu zapraszamy małopolskie firmy, uczelnie, jednostki B+R oraz małopolskie instytucje otoczenia biznesu. W ramach partnerskiej współpracy, pod szyldem MFI, wspólnie organizujemy konferencje, targi, dni otwarte, warsztaty, szkolenia, pokazy. Naszą, tj. Urzędu Marszałkowskiego, rolą jest także koordynacja wszystkich działań partnerów oraz przeprowadzenie kampanii promocyjnej.

Więcej informacji o zeszłorocznej edycji Festiwalu można znaleźć na stronie www.innowacyjna.malopolska.pl w zakładce Festiwal. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego kanału na Youtube (youtube.com/user/iMalopolska) oraz strony na Facebooku (facebook.com/innowacyjnamalopolska). W przypadku FB serdecznie zapraszamy Państwa także do nowo utworzonej grupy "Małopolscy Przedsiębiorcy" Grupa została założona, aby stworzyć płaszczyznę wymiany informacji, doświadczeń, wyrażania opinii, a także miejsce stwarzające możliwości i okazje do znalezienie partnerów do współpracy i klientów. Chcielibyśmy, aby tę przestrzeń tworzyli przedsiębiorcy z Małopolski oraz wszyscy Ci, którzy współpracują z firmami i działają na rzecz szeroko rozumianej przedsiębiorczości.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcam do kontaktu z Panią Klaudią Huma, telefonicznie pod numer: 12 63 03 474


Vademecum na czas pandemii

- dla przedsiębiorców i pracowników małopolskich firm

Vademecum na czas pandemii dostępne i na bieżąco aktualizowane jest na stronie internetowej:

https://www.mcp.malopolska.pl/realizowane-dzialania/wsparcie-przedsiebiorstw-w-czasie-pandemii

W przypadku pytań proszę o kontakt ze mną pod nr tel. 459 381 443 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

  • Marta Łomża
  • Koordynator
  • Zespół wsparcia przedsiębiorstw w czasie pandemii

Projekt „Kierunek Kariera" i „Kierunek Kariera Zawodowa"
doradztwo zawodowe i szkolenia dla osób pracujących!

Chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję. Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie realizuje projekt „Kierunek Kariera". Dzięki niemu uczestnik wybranego przez siebie szkolenia lub kursu ma opłacone do 85% jego kosztów. Sam płaci więc tylko niewielką część ceny.

Kto może otrzymać dofinansowanie szkolenia lub kursu?
• Musisz mieć ukończone 25 lat (nie ma górnej granicy wieku) i pracować, dodatkowo, jeśli masz mniej niż 50 lat, Twoje wykształcenie może być maksymalnie średnie (w tym także policealne lub pomaturalne).
• Musisz też być związany z Małopolską (przez miejsce zamieszkania, pracy lub nauki),
• Osoby z niepełnosprawnościami w wieku od 25 do 65 roku życia mogą uczestniczyć w Projekcie Kierunek Kariera niezależnie od statusu na rynku pracy i wykształcenia.
Kim jest osoba pracująca? Jeżeli:
• jesteś zatrudniony na umowę o pracę, umowę-zlecenie, umowę o dzieło, na podstawie powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub
• prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniasz pracowników lub
• jesteś rolnikiem,
To jesteś osobą pracującą.
Na co możesz otrzymać dofinansowanie?
• W ramach projektu Kierunek Kariera możesz otrzymać 180 bonów o wartości 2700 zł z 85% dofinansowaniem. Bony możesz przeznaczyć na szkolenia i kursy: językowe, komputerowe, prawo jazdy kategorii A, B, C, C+E (szkolenia C, C+ E bez uprawnień zawodowych) .
• W ramach projektu Kierunek Kariera Zawodowa możesz otrzymać 337 bonów o wartości 5055 zł z 85% dofinansowaniem. Bony możesz przeznaczyć na szkolenia umożliwiające zmianę, nabycie nowych kompetencji zawodowych potwierdzonych egzaminami (certyfikatami) takich jak: kwalifikacyjne kursy zawodowe; kursy umiejętności zawodowych; kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych; szkolenia prowadzące do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów regulowanych; szkolenia zawodowe prawo jazdy zawodowe kat. C, C+E wraz z uprawnieniami zawodowymi, D, T; egzaminy zewnętrzne; studia podyplomowe.
Co trzeba zrobić – krok po kroku
1. Umówić się z doradcą zawodowym przez https://kierunek.pociagdokariery.pl w zakładce „Zgłoś się".
2. Na spotkaniu z doradcą (aktualnie realizowanym głównie zdalnie – przez Internet) porozmawiasz o swojej dotychczasowej karierze zawodowej i możliwościach jej rozwoju. Usługa ta pozwala odkryć, nazwać i uporządkować, dotychczasowe doświadczenie i umiejętności oraz posiadane zaświadczenia i certyfikaty przez uczestnika projektu. W efekcie prowadzonego Bilansu poznaje swoje możliwości, potencjał , kompetencje i przygotowuje wspólnie z doradca portfolio oraz indywidualny plan rozwoju edukacyjno-zawodowego.
3. Zamówić bony na stronie https://kierunek.pociagdokariery.pl w zakładce „Zamów bony" – więcej informacji o realizacji bonów znajdziesz w artykule https://kierunek.pociagdokariery.pl/artykul/Jak-zrealizowac-bony
4. Podpisać umowę/umowy na zakup bonów oraz Zapłacić za bony oraz zapisać się na szkolenie wybrane na stronie https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl
Gdzie można otrzymać dodatkowe informacje?
W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie - telefonicznie pod numerem telefonu 12 619 84 55, mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Osoba do kontaktu ws. rekrutacji: Katarzyna Lis - WUP Kraków, tel. 727797967, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Jesteś osobą 30+ ? Szukasz pracy?

Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce zaprasza do udziału w projekcie aktywizacyjnym „AKTYWNI I SAMODZIELNI NA RYNKU PRACY".

Projekt jest realizowany od 1 sierpnia 2020 do 31 lipca 2022 na terenie następujących powiatów: olkuskiego, wadowickiego, suskiego, chrzanowskiego, limanowskiego, tatrzańskiego, oświęcimskiego, brzeskiego, wielickiego, proszowickiego. W ramach projektu objętych wsparciem będzie 140 osób, pozostających bez pracy (bezrobotnych i biernych zawodowo), którym zapewnimy kompleksowe wsparcie specjalistyczne, przyczyniające się do poprawy ich sytuacji na rynku pracy. Uczestnikom oferujemy następujące formy wsparcia:

  • Indywidualne wsparcie zawodowe- pośrednictwo pracy
  • Pomoc doradcy zawodowego, psychologa i coacha
  • Szkolenia i bony szkoleniowe ze stypendium
  • Płatne staże zawodowe
  • Zatrudnienie wspomagane przy wsparciu trenera zatrudnienia wspieranego
  • Opiekę nad osobami zależnymi
  • Doradztwo informatyczne, szkolenia komputerowe ECDL
  • Zwrot kosztów dojazdu

tel. 512-718-298
12-4187783
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ul. Sienkiewicza 7
34-100 Wadowice


„Aktywny samorząd", Oddział Małopolski PFRON

1 marca 2021 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd".

Rekordowy budżet programu – 189,62 mln zł, czyli o prawie 9 milionów więcej niż w roku poprzednim – zostanie przeznaczony m.in. na dofinansowanie zakupu wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym, nowoczesnych protez kończyn i sprzętu komputerowego, ale też na refundację kosztów studiów. Wnioski będzie można składać przez System Obsługi Wsparcia. Dostęp do SOW jest nieodpłatny. Każdy użytkownik znajdzie w nim wszystkie potrzebne formularze i wzory.

Program „Aktywny samorząd” jest skierowany do osób niepełnosprawnych, a także do samorządów powiatowych, dla których środki pochodzące z programu są uzupełnieniem ich działań w ramach zadania własnego – wsparcia osób niepełnosprawnych. Program dzieli się na dwa moduły. 

Więcej informacji:


Akcja Masz Głos

Czas pandemii pokazuje ogromną siłę samoorganizacji społeczeństwa i gotowość mieszkańców do brania współodpowiedzialności za wspólnotę lokalną. W skutecznym wykorzystywaniu zasobów i więzi lokalnych pomoże im program Fundacji Batorego i Stowarzyszenie Homo Faber – akcja Masz Głos, który właśnie rusza z nową edycją.

Do akcji Masz Głos 2021 mogą zgłaszać się organizacje społeczne, grupy nieformalne, aktywiści z całej Polski, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie – angażując do współpracy mieszkańców i władze lokalne. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniami na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos. Wystarczy, że wejdą na stronę www.maszglos.pl i między 15 lutego a 8 marca zgłoszą się do programu. Udział w nim trwa 10 miesięcy i jest całkowicie bezpłatny.

Akcja Masz Głos jest programem Fundacji Batorego wspierającym organizacje społeczne i grupy nieformalne, które działają dla swoich lokalnych środowisk. Funkcjonuje od 2006 r. i dotarła już do 1275 miast w całej Polsce. W 2021 jest realizowana we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE.

Więcej informacji:

  • Stowarzyszenie Homo Faber
  • Anna Dąbrowska - Koordynatorka akcji Masz Głos 
  • 795 573 803, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja"

Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ" serdecznie zapraszają studentów i absolwentów szkół wyższych do udziału w projekcie „Absolwent, Praca, Stabilizacja". Projekt jest adresowany do osób zamieszkujących województwa: śląskie, opolskie i małopolskie, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne.

Projekt „Absolwent-Praca-Stabilizacja" to kompleksowe wsparcie niepełnosprawnych studentów ostatniego roku oraz absolwentów szkół wyższych w wejściu na rynek pracy.

Grupa docelowa
Osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne), które na dzień przystąpienia do projektu pozostają bez zatrudnienia i są absolwentami szkoły wyższej (do 5 lat od ukończenia) lub realizują ostatni rok nauki w szkole wyższej.

Obszar realizacji projektu:
– województwo małopolskie;
– województwo śląskie;
– województwo opolskie

Oferowane wsparcie:
– opracowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD), z uwzględnieniem czynników osobowych i środowiskowych;
– poradnictwo psychologiczne;
– poradnictwo zawodowe;
– doradztwo zawodowe;
– wsparcie trenera zatrudnienia wspomaganego (w tym wparcie indywidualne, zatrudnienie oraz monitoring zatrudnienia);
– bezpośrednie wsparcie w poszukiwaniu i doborze ofert pracy;
– bezpośrednie wsparcie w poszukiwaniu i doborze kursów zawodowych;
– bezpośrednie wsparcie w poszukiwaniu i doborze staży zawodowych;
– udział w szkoleniu zawodowym zmierzającym do podniesieniu lub zmiany kwalifikacji zawodowych;
– odbycie płatnego stażu zawodowego trwającego 3 miesiące;
– dodatek motywacyjny max. do 12 miesięcy

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

  • Osoba kontaktowa: Monika Kukułka
  • tel. 32 494 13 19
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo

– rusza kampania informacyjno-edukacyjna dla klientów ZUS.

Coraz więcej osób pobiera świadczenia na konto bankowe. Jednak część klientów w dalszym ciągu decyduje, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS wśród tych osób, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. Dzięki kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo" chcemy upowszechnić wśród seniorów wiedzę na temat korzyści, jakie daje konto w banku i jak bezpiecznie z niego korzystać.

Chcemy aby nasi klienci swobodnie i bez lęku korzystali z rachunków bankowych. Dysponowali swoimi pieniędzmi, nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Pobierali na konto swoje świadczenia, płacili rachunki oraz robili zakupy on-line. Wychodząc do sklepu czy apteki używali karty płatniczej. Bo rachunek bankowy jest bezpieczny i wygodny, a otrzymywanie świadczeń z ZUS na konto w banku pozwala na bezpieczny dostęp do nich, co jest szczególnie ważne w czasie pandemii.

Korzystaj z rachunku bankowego, otrzymuj świadczenia na konto i bądź bezpieczny! W trakcie kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo" chcemy pokazać naszym klientom, że korzystanie z konta bankowego i bankowości elektronicznej jest łatwe. Nasi klienci dowiedzą się:

  • jakie korzyści daje posiadanie konta w banku,
  • jak założyć konto bankowe,
  • jak zmienić sposób wypłaty świadczeń w ZUS,
  • o czym muszą pamiętać, gdy korzystają z konta bankowego przez internet.

Informacje te zapewnią seniorom bezpieczeństwo w świecie, w którym trudno obejść się bez internetu. Umiejętność korzystania z internetu, bankowości elektronicznej i usług online ułatwia załatwianie codziennych spraw. Przez internet można załatwić sprawy w urzędach, robić zakupy, płacić rachunki czy kontaktować się z najbliższymi.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo".


Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich

Prowadzimy projekt badawczy pn. „Obserwatorium obywatelskiej aktywności wsi", którego celem jest pogłębienie i zaktualizowanie wiedzy na temat aktywności obywatelskiej na obszarach wiejskich – w szczególności identyfikacja dobrych praktyk oraz określenie najważniejszych wyzwań i problemów, stojących przed organizacjami pozarządowymi.

Pierwszym etapem badania, prowadzonego przy wsparciu ekspertów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest stworzenie Bazy Danych Organizacji Wiejskich, w której gromadzone są podstawowe informacje o organizacjach. Informacje zebrane za jej pośrednictwem zostaną uzupełnione i pogłębione w kolejnych etapach – wywiadach telefonicznych oraz fokusach (wywiadach grupowych).

https://www.faow.org.pl/baza/ 

Pragniemy podkreślić, że zachęcenie do udziału w projekcie-badaniu organizacji, może być dobrą okazją na promocję regionu – podsumowanie wyników badania wraz z informacjami o organizacjach i inicjatywach, które zdecydowały się wziąć w nim udział, ukaże się w formie publikacji.

Więcej informacji na temat projektu dostępnych jest na stronie: https://faow.org.pl/obserwatorium-obywatelskiej-aktywnosci-wsi/

  • W razie dodatkowych pytań, pozostajemy do dyspozycji.
  • Michał Kulka-Kowalczyk,
  • Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich

#bądźwidoczny - kampania NPROFIT dla firm
To akcja skierowana do przedsiębiorców, którzy znaleźli się w kryzysowej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa i teraz potrzebują wsparcia, rzetelnej wiedzy i porad, bazujących na doświadczeniu praktyków w zakresie pozycjonowania i reklamy w Internecie.

https://nprofit.net/pl/badzwidoczny/


Informujemy, że od dnia 01.11.2020 r. realizujemy projekt "Czas na zmiany!"

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby w wieku 30 lat i więcej pozostające bez pracy, zamieszkujące na obszarze powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, a w szczególności:
• osoby niepełnosprawne,
• osoby w wieku 50+,
• osoby o niskich kwalifikacjach,
• osoby długotrwale bezrobotne,
• kobiety.

Projekt przewiduje kompleksowe wsparcie w postaci:
• Spotkań z psychologiem w celu identyfikacji stopnia oddalenia od rynku pracy,
• Spotkań z doradcą zawodowym mających na celu opracowanie i aktualizację Indywidualnego Planu Działania,
• Spotkań z pośrednikiem pracy mających na celu uzyskanie odpowiedniego zatrudnienia,
• Grupowego poradnictwa zawodowego w zakresie wspomagającym proces poszukiwania pracy,
• Wsparcia psychologicznego w celu wzmocnienia motywacji i zwiększenia wiary we własne możliwości,
• Szkoleń zawodowych zakończonych egzaminem, umożliwiających pozyskanie kwalifikacji potwierdzonych certyfikatem,
• Staży zawodowych trwających śr. 5 miesięcy.

Korzyści z udziału w projekcie:
• Wsparcie obejmujące co najmniej 2 narzędzia aktywizacyjne dobrane indywidualnie do potrzeb,
• Zwiększenie samodzielności i aktywności zawodowej,
• Stypendia za udział w stażu i szkoleniu,
• Zwroty kosztów dojazdu na miejsce szkolenia, stażu i poradnictwa zawodowego grupowego,
• Możliwość ubiegania się o refundację kosztów opiekuna stażysty przez pracodawcę.

Okres realizacji projektu: 01.11.2020-30.06.2022 r.

Wartość projektu: 2 083 854,72 PLN
Wkład UE: 1 771 276,51 PLN

Kontakt:
Biuro Projektu: ul. Bitwy o Wał Pomorski 1, 33-100 Tarnów
Telefon: 576-567-199
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www: czasnazmiany.multiregion.pl


SUN HUNTER

Na prośbę firmy SUN HUNTER umieszczamy ogłoszenie:

Nasza firma SUN HUNTER istnieje, aby wspierać poprawę stanu środowiska naturalnego. W trosce o lepsze warunki środowiskowe chcemy poszerzyć zakres odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jako dobrze prosperująca i czołowa firma z wieloletnim doświadczeniem poszukujemy działek, które moglibyśmy wydzierżawić pod budowę farm fotowoltaicznych.

Jeżeli chcecie Państwo zarobić ok. 10000 złotych rocznie oraz jesteście w posiadaniu działki, która:

  • ma powierzchnię min. 1,6 ha
  • klasę gruntów IV, V, VI
  • nie leży na obszarze chronionym
  • w zasięgu wzroku (do 500 m) ma linię średniego napięcia

to zapraszamy do współpracy!

Płacimy nawet 10000 zł za hektar na rok. Jeżeli znają państwo numer swojej działki prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:

  • +48 570 421 863
  • +48 576 209 106
  • +48 570 421 863
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przykład w innej gminie


Instalacje fotowoltaiczne Esoleo

Z przyjemnością informuję, że Grupa Cyfrowy Polsat podjęła kolejną wspaniałą inicjatywę. Dbając o Państwa komfort i oszczędności, ale także o środowisko, poszerzyliśmy portfolio naszych produktów i usług o instalacje fotowoltaiczne, pozwalające korzystać z Odnawialnych Źródeł Energii.

  • Piotr Domagała
  • Doradca Biznesowy sieci Plus
  • Departament Klientów Biznesowych
  • tel. +48 661417932
  • https://doradcaplusa.pl/

Nowy system rekrutacji do Wojska Polskiego

Od 2 września 2020 r. nabór kandydatów do czynnej służby wojskowej realizowany będzie według uproszczonych procedur.

Krótszy proces rekrutacji, możliwość aplikowania do Wojska Polskiego przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które już od dziś dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z Wojskiem Polskim.

Nabór kandydatów, oprócz tradycyjnego składania wnisoków do 86. wojskwych komend uzupełnień dyslokowanych na terenie całego kraju
(w Małopolsce: Kraków, Nowy Sącz, Nowy Targ, Oświęcim, Tarnów) oraz poprzez ePUAP, będzie możliwy poprzez Portal Rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl


Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Małopolska Tarcza Antykryzysowa: 16 mln zł na bony dla samozatrudnionych w ramach pakietu przedsiębiorczości

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/fundusze-europejskie/malopolska-tarcza-antykryzysowa-16-mln-zl-na-bony-dla-samozatrudnionych-w-ramach-pakietu-przedsiebiorczosci

Nie zaśmiecaj naszego domu! Wakacyjna kampania edukacyjna ekoMałopolski

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/srodowisko/nie-zasmiecaj-naszego-domu-wakacyjna-kampania-edukacyjna-ekomalopolski

Miód spadziowy z Beskidu Wyspowego chroniony prawem unijnym

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/rolnictwo/miod-spadziowy-z-beskidu-wyspowego-chroniony-prawem-unijnym


 

Małopolska Tarcza Antykryzysowa: 16 mln zł na bony dla samozatrudnionych w ramach pakietu przedsiębiorczości

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/fundusze

Nie zaśmiecaj naszego domu! Wakacyjna kampania edukacyjna ekoMałopolski

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/


Szkoleniu dla właścicieli lasów prywatnych

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie informuje o organizowanym przez nas szkoleniu e-learningowym kierowanym do właścicieli lasów prywatnych, pn. „Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w ramach poddziałania 8.5 PROW 2014-2020".

Szkolenie odbędzie się w terminie od 3 sierpnia do 11 września 2020 roku na platformie edukacyjnej www.cdrkursy.edu.pl.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

  • Agnieszka Spyrka
  • Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
  • Oddział w Krakowie
  • ul. Meiselsa 1, 31-063 Kraków
  • Tel.: 12 4240500
  • Fax: 12 4240505
  • E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • http://www.cdr.gov.pl

Bezpieczne żniwa

Zgłoszenie o zagrożeniu życia spowodowanym uszkodzeniem przewodów linii energetycznej przez kombajn w okolicach Chojnowa wpłynęło do TAURON Dystrybucja. Linia została natychmiast awaryjnie wyłączona, a skierowany na miejsce zespół Pogotowia Energetycznego stwierdził uszkodzony przewód przyłącza. Tym razem operator kombajnu nie uległ porażeniu, jednak do podobnych wypadków o bardziej tragicznych skutkach, dochodzi w miesiącach letnich zdecydowanie częściej, niż w pozostałych porach roku.
Wakacje, to czas wzmożonej aktywności związanej z pracami rolnymi, ale również z relaksem na świeżym powietrzu. Aby były one bezpieczne, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad przebywania w pobliżu urządzeń energetycznych, których tak wiele znajduje się w przestrzeni publicznej wokół nas.
- Miesiące letnie są okresem nasilenia się wypadków skutkujących porażeniem ludzi przy pracach rolniczych. Najważniejsze to zdać sobie sprawę, że bezpieczeństwo zależy najbardziej od nas samych. I to również podczas wakacji, które wypoczywającym kojarzą się z beztroską i swobodą, ale rolnikom z nasileniem prac – tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.
Żniwa, praca kombajnów i innych maszyn rolniczych mogą stwarzać zagrożenie dla ich operatorów. Źródłem tragedii jest najczęściej nieuwaga lub lekceważenie zagrożenia, czasem również niesprawny sprzęt.
Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi najczęściej podczas przejazdu albo wykonywania prac pod lub w pobliżu linii energetycznych z nieuwzględnieniem dopuszczalnych i bezpiecznych odległości od przewodów. Trzeba przy tym pamiętać, że wysokość, na której znajduje się przewód bezpośrednio przy słupie może być większa, niż w środku przęsła i zależna również od temperatury otoczenia. Wysokość podwieszenia przewodów jest zawsze zgodna z obowiązującymi normami i bezpieczna przy zachowaniu odpowiedniej uwagi, jednak bezpieczna praca wymaga każdorazowo zwrócenia uwagi na usytuowanie i warunki dla konkretnej linii.

Więcej informacji:


Błękitny Węgiel

Błękitny Węgiel to niskoemisyjne paliwo bezdymne, będące alternatywą dla innych paliw wykorzystywanych w ogrzewnictwie indywidualnym, takich jak m.in.: drewno, biomasa czy gaz.

Więcej informacji:


„Komunikatywny senior"

Uprzejmie zapraszamy do współpracy z Uniwersytetem Warszawskim w ramach projektu pt. "Trzecia Misja Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego" - organizujemy bezpłatny kurs on-line z języka
angielskiego: „Komunikatywny senior"

Projekt organizowany jest przez Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnym kursie pozwalającym poznać podstawy języka angielskiego, coraz bardziej potrzebnego do funkcjonowania we współczesnym świecie. Do celów kursu należy rozwinięcie wiedzy i kompetencji uczestników w obszarze języka angielskiego.

  • Kurs skierowany do osób dorosłych powyżej 65 roku życia Poziom
  • kursu: początkujący/podstawowy, "od podstaw"
  • Start kursu: "od zaraz" - kurs ma formę e-learningu, po uzyskaniu

dostępu do platformy uczestnik indywidualnie pracuje z zamieszczonymi materiałami

Kurs ma budowę modułową, jest podzielony na 13 lekcji na które składają
się: filmiki i ćwiczenia, quizy, testy i zadania. Obecna część kursu ma formę e-learningu, czyli uczestnik w dowolnym czasie opracowuje materiał dostępny na platformie (dostęp do platformy Moodle jest bezpłatny).
Jeśli sytuacja na to pozwoli, w przyszłości zaoferujemy też dwa bloki stacjonarne. Dostęp do kursu można uzyskać po zarejestrowaniu się przez formularz zgłoszeniowy:

Wymagania sprzętowe do kursu: komputer z dostępem do Internetu (z możliwością regulacji dźwięku), klawiatura, myszka.

Tematyka kursu jest tak dobrana, aby zapewnić jak najszersze spektrum przydatnych zagadnień językowych dla osoby rozpoczynającej przygodę z językiem angielskim: od przedstawiania się po zakupy, wizytę w restauracji czy wyjazd.

Nasi prowadzący to kadra z Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji, Z poważaniem,

  • Sekcja ds. Badań i Publikacji
  • Krzysztof Kachniarz,
  • Joanna Pacholska

Konkurs dla seniorów „Praca dawniej" – fotograficzna podróż do przeszłości!

Często sięgasz pamięcią do dawny lat? Lubisz dzielić się swoimi wspomnieniami i chętnie pokażesz innym, jak kiedyś wyglądała codzienność? Konkurs Praca Dawniej to idealna okazja, by to zrobić!

Praca Dawniej to konkurs, którego celem jest pokazanie różnic w pracy kiedyś i dziś, powrót na kilka chwil do czasów, kiedy nasza polska rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Chcemy to zrobić za pomocą zdjęć, które udostępnią nam seniorzy – każdy uczestnik może przesłać do konkursu maksymalnie 3 fotografie związane z pracą sprzed lat. Konkurs realizowany jest przez internet — a więc w pełni bezpiecznie!

Jeśli ukończyłeś minimum 60 lat i chcesz wziąć udział w konkursie, możesz zgłosić się samodzielnie, lub poprosić o pomoc krewnego, opiekuna czy swojego znajomego.

Aby zgłosić swój udział, należy wypełnić formularz na stronie: http://aplikuj.pl/konkurs-senior-zgloszenie, który będzie aktywny do 11 września 2020 roku.

Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody: telefony komórkowe, kursy komputerowe od podstaw (strefakursow.pl), a także książki i przydatne gadżety dla wyróżnionych. Więcej informacji i regulamin konkursu:

https://www.aplikuj.pl/konkurs-senior.

  • Patrycja Kosek         
  • Koordynator projektu
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • tel. 669 710 125

Akcja „Bocian nasz"

Akcja obrączkowania bocianów podjęta przy wsparciu TAURON Dystrybucja. Więcej na temat tego typu działań znajdziecie Państwo pod linkiem: Akcja „Bocian nasz"

https://www.tauron-dystrybucja.pl/o-spolce/odpowiedzialnosc-spoleczna/bociany-taurona

W razie pytań dotyczących akcji, proszę o kontakt z Agatą Kotapką – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., która koordynuje całość działań związanych z bocianami.


Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „Proaktywni z POWER-em" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Dlaczego warto skorzystać?

  • Dzięki udziałowi w projekcie masz możliwość odbycia płatnego stażu i otrzymania zatrudnienia po jego zakończeniu
  • Możesz wybrać interesujące Cię szkolenie – dokładnie takie na jakim Ci zależy
  • W ramach projektu weźmiesz udział w warsztatach uczących technik autoprezentacji oraz otrzymasz profesjonalne wsparcie stylisty
  • Pomożemy Ci przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne i nauczymy aktywnie poszukiwać pracy
  • Otrzymasz wsparcie osobistego doradcy zawodowego
  • Jeżeli wyrazisz potrzebę spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym, prawnikiem, terapeutą lub coachem – zorganizujemy to dla Ciebie
  • Zaoferujemy Ci zdobycie nowych kwalifikacji i kompetencji, doświadczenia zawodowego poprzez bony szkoleniowe, na zatrudnienie oraz na zasiedlenie

Zgłoś się do Nas jeżeli:

  • Jesteś osobą w wieku 18-29lat,
  • Mieszkasz na terenie miasta Krakowa lub powiatu krakowskiego, wielickiego, wadowickiego, proszowickiego, olkuskiego, miechowskiego, myślenickiego
  • Jesteś osobą bierną zawodowo i spełniasz przynajmniej JEDEN z poniższych warunków:
    • Zamieszkujesz obszary wiejskie (poza ZIT)
    • Jesteś rodzicem powracającym na rynek pracy
    • Jesteś osobą z niepełnosprawnościami
    • Jesteś imigrantem, reemigrantem i należysz co najmniej JEDNEJ z grup:
    • Jesteś osobą bezrobotną lub bierną zawodowo
    • Jesteś osobą pracującą

Szczegółowe informacje o projekcie można uzyskać:
Osobiście: w biurze projektu: pl. gen. Wł. Sikorskiego 2, 31-115 Kraków
Telefonicznie: 12 200 21 77
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 


Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej

Osoby w trudnej sytuacji mogą znaleźć nieodpłatną, profesjonalną pomoc w jednym z 1500 punktów w całej Polsce.

Kto może otrzymać pomoc?

  • Każda osoba w trudnej sytuacji życiowej w każdej życiowej sprawie, w tym między innymi w sprawach majątkowych, socjalnych, mieszkaniowych, konsumenckich, rodzinnych, czy pracowniczych;
  • Osoby samozatrudnione – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (niezatrudniające pracowników przez minimum 12 miesięcy) mogą liczyć na pomoc również z wnioskami do ZUS, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy.

Co otrzymasz zgłaszając się do punktu?

  • Profesjonalną pomoc prawnika, wykwalifikowanego doradcy, mediatora;
  • Informację o twoich prawach i obowiązkach w danej sytuacji;
  • Wskazanie sposobu rozwiązania twojego problemu prawnego;
  • Pomoc w sporządzeniu pism i wniosków.

Gdzie szukać pomocy?

  • Przez internet: na stronie www.np.ms.gov.pl
  • Przez telefon: numer telefonu najbliższego punktu pomocy znajdziesz na stronie internetowej twojej gminy lub starostwa powiatowego.

Bezpłatna pomoc jest skierowana do osób, które nie są w stanie ponieść kosztów pomocy odpłatnej.


Nowy program „Moja Woda"
Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r. To kolejna inicjatywa Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zainwestują 100 mln zł w łagodzenie skutków suszy w Polsce. Dotacja dotyczy przedsięwzięć, które doprowadzą do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody opadowe lub roztopowe nie będą odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, na ulice, place itp.). Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu 2020 r.
Koszty kwalifikowane
zakup, montaż, budowa, uruchomienie, instalacji takich jak:
1. przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika
nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego,
2. instalacji rozsączającej, zbiornik retencyjny:
a) nadziemny,
b) podziemny,
c) otwarty lub zamknięty,
d) szczelny lub infiltracyjny.
3. elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody, pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.
Okres kwalifikowalności od 01.06.2020 r. do 30.06.2024 r.
Terminy i sposób składania wniosków
Dla budynków położonych na terenie Gminy Mucharz wnioski o dofinansowanie należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Krakowie (www.wfos.krakow.pl). Nabór prowadzony będzie w trybie ciągłym.
Warunki dofinansowania:
1. zakres rzeczowy objęty wnioskiem o dofinansowanie nie może być przedmiotem dofinansowania w innym rozpatrywanym lub zaakceptowanym wniosku w ramach Programu priorytetowego „Moja Woda", ani jakiegokolwiek innego programu NFOŚiGW i WFOŚiGW,
2. dofinansowanie nie może być udzielone na przedsięwzięcia lub elementy przedsięwzięcia sfinansowane lub realizowane z innych środków publicznych, którego sumaryczna kwota dofinansowania ze wszystkich źródeł przekracza 100% kosztów kwalifikowanych,
3. dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem,
że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji, w tym działalności rolniczej,
4. realizacja przedsięwzięcia musi być zgodna z przepisami prawa, a zastosowane urządzenia
i materiały muszą być dopuszczone do stosowania na rynku polskim,
5. okres trwałości przedsięwzięcia - 3 lata od daty jego zakończenia,
6. w okresie trwałości przedsięwzięcia beneficjent końcowy zobowiązany jest do zachowania całości dokumentacji związanej z projektem i eksploatacji instalacji zgodnie
z przeznaczeniem.
Formy dofinansowania
Dotacja, lecz nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia i nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.
Beneficjenci
Osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości
na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu Moja Woda.


Szanowni Państwo,

trwa nabór do kolejnej edycji Regionalnego Programu Stypendialnego współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i finansowanego ze środków własnych budżetu Województwa Małopolskiego dla uczniów i studentów szczególnie uzdolnionych.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/edukacja/stypendia-dla-najzdolniejszych-uczniow-i-studentow

Więcej informacji:

  • Jakub Przewoźnik, Kierownik
  • tel.: +48 33 84 33 928

Wsparcie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Szanowni Państwo,

mając na uwadze bezpieczeństwo osób korzystających ze wsparcia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Oddział Małopolski przypomina o możliwości aplikowania o środki PFRON będące w gestii jednostek samorządowych bezpośrednio za pośrednictwem platformy internetowej sow.pfron.org.pl. W celu ułatwienia osobom z niepełnosprawnościami ubiegania się o pomoc w ramach programu "Aktywny samorząd", już od 1 marca br. można składać wnioski o dofinansowanie przez Internet w SOW - Systemie Obsługi Wsparcia - bez wychodzenia z domu i bez barier.

Z wyrazami szacunku,


Generator ofert – ruszają bezpłatne szkolenia dla organizacji pozarządowych

Ruszają bezpłatne szkolenia dla organizacji pozarządowych dot. generatora ofert do otwartych konkursów ofert ogłaszanych przez Województwo Małopolskie oraz rozliczania za rezultaty.

Specjalny system informatyczny – generator ofert będzie obowiązywał w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego jeszcze w tym roku. Warsztaty dla organizacji pozarządowych odbędą się w Nowym Sączu, Tarnowie i Krakowie. Zapraszamy do rejestracji elektronicznej poprzez formularz internetowy.

Więcej informacji:


System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON w całej MAŁOPOLSCE!

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, chcąc zwiększyć dostępność wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnościami, uruchomił SOW - System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON.

Od 1 stycznia 2020 roku wniosek dotyczący dofinasowanie turnusu rehabilitacyjnego a także przedmiotów ortopedycznych aplikujący o dofinasowanie ze środków PFRON może złożyć przez Internet - bez wychodzenia z domu, 365 dni w roku.

System SOW jest obecnie wdrażany na bardzo szeroką skalę w jednostkach samorządu powiatowego nie tylko na terenie województwa małopolskiego, a także w całej Polsce. W Małopolsce do Systemu Obsługi Wsparcia przystąpiły już wszystkie 22 powiaty.

System Obsługi Wsparcia
System Obsługi Wsparcia to nowoczesna platforma, za pomocą której Osoby z Niepełnosprawnościami, a także jednostki działające na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami mogą elektronicznie składać wnioski dotyczące wsparcia finansowego ze środków PFRON. System ten umożliwia Osobom z Niepełnosprawnościami i podmiotom działającym na ich rzecz szybki i sprawny proces aplikowania o środki PFRON będące w gestii jednostek samorządowych bezpośrednio za pomocą systemu informatycznego. Jednocześnie pozwala na sprawną weryfikację wniosków osób indywidualnych i instytucji na etapie przyznawania dofinasowań i co też ważne badanie skuteczności wydatkowania środków PFRON.

Dzięki SOW możliwe jest załatwienie sprawy drogą elektroniczną na każdym jej etapie:

  • uzyskanie informacji,
  • wypełnienie wniosku,
  • podpisanie i złożenie wniosku,
  • dokonanie uzupełnień,
  • zapoznanie się ze wzorem umowy,
  • rozliczenie dofinasowania.

System na bieżąco jest rozwijany i dostosowywany zarówno do potrzeb Osób z Niepełnosprawnościami jak i realizatorów wsparcia. Nowy formularz wniosku uwzględnia m. in. dodatek dla wnioskodawcy składającego wniosek w systemie SOW, w związku powyższym wnioskodawca może otrzymać dodatek zwiększony nawet do kwoty 800 zł. na pokrycie kosztów kształcenia.

Profil Zaufany
Przyznana pomoc pozwoli także na pokrycie kosztów podpisu elektronicznego oraz ewentualnego dojazdu w celu załatwienia formalności związanych z tym podpisem lub Profilem Zaufanym. Warto zaznaczyć, że posiadanie Profilu Zaufanego jest pomocne w procesie pobierania nauki, zapewnia nie tylko bezpieczny ale i darmowy dostęp do usług publicznych bez wychodzenia z domu. W przypadku Osoby z Niepełnosprawnościami jest niezbędnym wsparciem i ułatwieniem życia codziennego. Profil Zaufany umożliwia korzystanie z oferowanych przez Fundusz ułatwień związanych z uzyskaniem dofinasowania ze środków PFRON oraz innych usług on-line na wielu portalach urzędowych.

Zachęcamy do korzystania z możliwości składania wniosków bez wychodzenia z domu a także do kontaktu z bezpłatną infolinią pod numerem 800 889 777. Informacje można uzyskać również w Oddziale Małopolskim PFRON, ul. Na Zjeździe 11, 30-527 Kraków, tel. 12 31 21 411, 12 31 2 1 416 oraz na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl


Jak zdobyć pieniądze na windę?

Skorzystaj z pomocy PFRON i zapewnij niepełnosprawnemu mieszkańcowi godne warunki do życia! Jesteś zarządcą w wielorodzinnym budynku mieszkalnym wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni mieszkaniowej, towarzystwa budownictwa społecznego, gminy?

W Twoim budynku mieszka osoba niepełnosprawna, której trzeba zapewnić bezpieczny dostęp do lokalu?
Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił nową formę wsparcia, która pozwoli Ci otrzymać środki umożliwiające zakup i montaż wind, ale także budowę szybu windowego, bezpiecznych dojść do windy lub do budynku mieszkalnego. Wnioski o dofinansowanie należy składać do właściwego terytorialnie Oddziału PFRON. Oddział PFRON weryfikuje wnioski pod względem formalnym i merytorycznym oraz podejmuje decyzję o przyznaniu dofinansowania. Oddziały są odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych, zawieranie oraz rozliczanie umów.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Oddziale Małopolskim PFRON, ul. Na Zjeździe 11, 30-527 Kraków, tel. 12 31 21 418 oraz na stronie komunikatu: tutaj


Prognozy jakości powietrza

Od 1 stycznia 2019 r. Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy ustawowo odpowiada za wykonywanie obliczeń i prognoz jakości powietrza dla terytorium Polski.

Prognozy jakości powietrza prezentowane są na stronie http://ios.edu.pl/jakosc-powietrza/ Dane aktualizowane są codziennie w godzinach porannych, na kolejne trzy dni („dziś-jutro-pojutrze").

Aktualnie na stronie dostępne są:

  • mapy indeksu średniodobowego na kolejne trzy dni;
  • trend zmian indeksu w miastach wojewódzkich;
  • animacja rozkładu indeksu nad obszarem Polski.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy 


Recykling jest niezbędny!

Zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych do udziału w V edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Mistrz Recyklingu Maks porządkuje odpady" pod patronatem Pana Marszałka Województwa!

Dzieci i młodzież z klas 3-7 szkół podstawowych odpowiedzą na pięć pytań otwartych i dziesięć zamkniętych na temat selektywnej zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów, także zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Konkurs odbędzie się w terminie od 15-go stycznia do 30-tego marca 2019. Jak co roku mamy dla uczestników ciekawe gry edukacyjne. Odbędzie się wirtualna rozgrywka w recyklingu elektroodpadów - Liga Elektrorecyklingu. Ekozespoły będą także wspólnie konstruować roboty z nowoczesnych materiałów o kosmicznych właściwościach! Wezmą udział w kampanii „STOP jednorazowemu plastikowi".

W kwietniu br. jury oceni nadesłane prace konkursowe i przyzna nagrody - przyrodnicze i techniczne wyjazdy studialne. Konkurs jest bezpłatny, wystarczy wypełnić zgłoszenie dostępne na stronie WWW.chlorofil.com.pl

Przystępując do konkursu dowiesz się, dlaczego tak ważna jest selektywna zbiórka odpadów. Dlaczego współczesny świat wciąż szuka nowych rozwiązań dla recyklingu i dlaczego coraz więcej przedmiotów projektuje się w tzw. cyklu zamkniętym.

Konsumpcja; w tym produkcja, transport i dystrybucja dóbr, a więc produktów codziennego użytku: ubrań, żywności, urządzeń gospodarstwa domowego odpowiada za 50% emisji CO2. Umiejętne postępowanie z odpadami dóbr konsumpcyjnych to bardzo ważne wyzwanie współczesnego świata. Już dzisiaj każdy Europejczyk wytwarza dziennie 1,3 kg odpadów dziennie, co stanowi 500 kg odpadów rocznie ( objętość worka typu big-bag o wymiarach 90 x 90 x90 cm).
Spróbujmy wyobrazić sobie małe fikcyjne miasteczko, w którym mieszka 10 tysięcy mieszkańców i nie ma odbioru śmieci. Gdyby każdy mieszkaniec ustawił swój roczny zbiór nieodebranych odpadów w jednym i tym samym miejscu, to po roku zbierania, mielibyśmy wysypisko śmieci o powierzchni prawie 1ha. Oczywiście nikt nie dopuści do tak absurdalnej sytuacji i w rzeczywistości odpady są nie tylko odbierane, ale dalej przetwarzane i poddawane recyklingowi.
Często potrzebna jest specjalistyczna wiedza jak je posegregować w bezpieczny sposób. Odpady zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z jednej strony zawierają metale nieszlachetne takie jak stal czy aluminium lub miedź i metale cenne jak złoto, srebro, pallad, z drugiej zaś toksyczne składniki takie jak ołów, rtęć, kadm. Zużyte urządzenia muszą być posortowane według kategorii i skierowane do określonych centrów przetwarzania. W zależności od ich charakteru, zostaną one zdemontowane ręcznie w celu oczyszczenia, po czym wysłane do odpowiednich zakładów przetwórczych. Metale żelazne można ponownie wykorzystać w hutnictwie żelaza i stali, a metalenieżelazne: miedź, cynk, aluminium do wytwarzania elementów elektronicznych lub kabli. Niektóre tworzywa sztuczne trafią do zakładów, gdzie będą ponownie formowane lub wytłaczane w nowe formy użytkowe, niestety nie wszystkie tworzywa do tego się nadają. Bardzo groźne są polibromowane difenyloetery (PBDE). Te substancje zawarte są w tych samych elementach elektronicznych, w których znajdują się cenne metale takie jak złoto, srebro czy platyna. To grupa 209 różnych bromowanych chemikaliów używanych m. in. do opóźniania zapłonu tworzyw sztucznych. Uwolnione podczas nielegalnego demontażu odpadów elektroodpadów, mogą powodować nowotwory, uszkodzenia wątroby czy bezpłodność. Są bardzo groźne nie tylko dla osób, które nielegalnie demontują zużyty sprzęt - co jest karane prawem - ale dla całej społeczności ludzi mieszkających w pobliżu.

Pod koniec okresu użytkowania pomyśl o recyklingu zestarzałego przedmiotu i jego opakowania. To bardzo ważny moment w cyklu obiegu zamkniętego. Możesz skorzystać z kilku możliwości selektywnej zbiórki.

Dla ciebie, jako użytkownika najważniejszy jest czas kiedy korzystasz z urządzenia. Jak myślisz, który etap jest najważniejszy z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego?

Odpowiedź: Oczywiście ten etap najbardziej „ciąży" na środowisku naturalnym, w którym wydobywamy surowce, przetwarzamy je produkując przy tym odpady i zużywając ogromne ilości energii elektrycznej. Wpływ na środowisko naturalne można zmniejszyć poprzez umiejętne zaprojektowanie urządzeń w taki sposób, aby mogły służyć jak najdłużej, a ich poszczególne moduły nadawały się do recyklingu.

  • Warszawa, dn. 10.01.2018
  • Kontakt do koordynatora konkursu:
  • Agnieszka Oleszkiewicz
  • Fundacja Chlorofil, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Tel.kom 608 633 593, WWW.chlorofil.com.pl

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Portal Mapowy

System Informacji Przestrzennej

RODO - polityka prywatności

Zwierzaki poszukują właścicieli

Środki zewnętrzne pozyskane przez Gminę Mucharz

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Mucharzu

Czyste Powietrze

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

WFOŚiGW

Igrzyska Europejskie Kraków 2023