N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
2
488
490
7840
17242
5233987

Patriotycznie w Skawcach

Patriotycznie w Skawcach

W 73 rocznicę wysadzenia mostu kolejowego na rzece Skawie – wójt gminy Mucharz p. Wacław Wądolny złożył ziemię w niszy pomnika z tablicą pamiątkową w Skawcach.

W uroczystości pod tablicą pamiątkową przy bloku komunalnym w Skawcach udział wzięły poczty ze sztandarami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP oraz członkowie Koła Wadowice Światowego Związku Żołnierzy AK, pracownicy urzędu gminy, radni Andrzej Rolka, Robert Huber, harcerze 4 Drużyny Wędrowniczej „Cztery Żywioły" i 130 Drużyny Starszoharcerskiej „Stu trzydziestu z Mucharza". Ziemię, którą złożono w Skawcach pobrano 20 września 2016 r. na przyczółku skawieckiego mostu, gdy jeszcze nie był zalany przez wody jeziora mucharskiego.

Rozmowy o historii

Uroczystość zorganizowano dla uczczenia żołnierzy biorących udział we wspomnianej akcji. Harcerze przygotowali prezentację i pogadankę o historii linii kolejowej Trzebinia, Skawina – Skawce, przeczytano fragmenty książki por. Tadeusza Studzińskiego „5 mostów i inne akcje".

Pluton AK „Kurniawa"

Trzyprzęsłowy most w Skawcach wysadził w nocy z 29 na 30 grudnia 1944 r. dziesięcioosobowy pluton AK „Kurniawa" pod dowództwem por. sap. inż. Tadeusza Studzińskiego („Jędrzejewski"), zatrzymując ruch kolejowy na linii Skawina – Sucha na 18 dni. Była to jedna z pięciu akcji przeprowadzonych przez ten oddział na mosty na rz. Skawie od września 1944 roku. Pluton AK „Kurniawa" należał do oddziału „Chełm" por. T. Mazurkiewicza, zaś ten do 12 Pułku Piechoty AK Ziemi Wadowickiej (dowódca kpt. Władysław Wojas „Dąb").

Porucznik T. Studziński, po wojnie w 1984 roku odsłonił na budynku stacji w Skawcach tablicę pamiątkową, która obecnie znajduje się na obelisku przy bloku komunalnym. (R. Kadela)

Specjalne podziękowania należą się p. Rozalii Makówka i paniom ze Świetlicy w Skawcach za zorganizowanie przyjęcia i poczęstunku.

Patriotycznie w Skawcach (foto D. Polan)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Zwierzaki poszukują właścicieli

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Ekomucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Czyste Powietrze

WFOŚiGW