N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
134
683
2115
4788
20958
5079051

Narodowy Spis Powszechny 2021

Narodowy Spis Powszechny 2021

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 12 do 24 listopada br. w całej Polsce zostanie przeprowadzone badanie kontrolne mające na celu oszacowanie błędu pokrycia i ocenę jakości danych pozyskanych w niedawno zakończonym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. 

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że w dniach od 12 do 24 listopada br. w całej Polsce zostanie przeprowadzone badanie kontrolne mające na celu oszacowanie błędu pokrycia i ocenę jakości danych pozyskanych w niedawno zakończonym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. Wyniki badania kontrolnego, które zostanie przeprowadzone na losowo wybranej próbie 100 tys. mieszkań spisanych w NSP 2021 przez pracowników urzędów statystycznych, umożliwią udoskonalenie metodologii przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych.

Badanie będzie miało formę wywiadów telefonicznych wyłącznie z pełnoletnimi osobami, które jako pierwsze z danego mieszkania udzieliły wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci). Wywiady w województwie małopolskim przeprowadzą wyłącznie pracownicy Urzędu Statystycznego w Krakowie. Ich tożsamość będzie można potwierdzić na stronie spis.gov.pl lub na infolinii pod numerem 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).

Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy (na mocy art. 27 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.), a pozyskane w nim dane podlegają ochronie prawnej i są objęte tajemnicą statystyczną.


KOŃCZY SIĘ NARODOWY SPIS POWSZECHNY! 

Wójt Gminy Mucharz Renata Galara wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, uprzejmie informuje o wydłużeniu 30 września 2021 r. czasu otwarcia Punktu Spisowego NSP 2021 do godziny 24.00. Punkt znajduje się w Urzędzie Gminy w Mucharzu na parterze (obok apteki).

Przychodząc do punktu spisowego należy posiadać nr PESEL wszystkich domowników, którzy zamieszkiwali w naszej gminie w dniu 31 marca br. oraz podstawowe informacje nt. mieszkania - takie jak powierzchnia użytkowa, sposób ogrzewania czy rok oddania budynku do użytkowania.

DO 30 WRZEŚNIA 2021

Przypominamy, 30 września 2021 r. kończy się Narodowy Spis Powszechny, zostało już niedużo czasu, aby się pisać.

NSP 2021 jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich Polaków mieszkających w Polsce, bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju na stałe lub czasowo.

METODY SPISU

Podstawową metodą NSP 2021 jest spis internetowy, czyli samospis. Przeprowadzimy go na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w interaktywnym formularzu, dostępnym od 1 kwietnia br. na stronie internetowej spis.gov.pl. Można także, zadzwonić na infolinię: 22 279 99 99 i spisać się przez telefon.

Informujemy, że Rachmistrzowie mogą dokonywać spisu w terenie tj. w miejscu zamieszkania respondenta. Rachmistrzowie kontaktują się też telefonicznie dzwoniąc wyłącznie z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99.


Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Nie czekaj, spełnij swój obowiązek jak najszybciej!
Wejdź na stronę https://spis.gov.pl/ i wypełnij formularz spisowy.

Jeżeli nie masz dostępu do komputera/Internetu zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon lub odwiedź najbliższy urząd gminy.

Tylko w wyjątkowych przypadkach skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie dzwoniąc z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może też odwiedzić Cię w domu.

Tożsamość rachmistrza spisowego możesz potwierdzić, dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99 lub sprawdzając na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/.

Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy. Nie pozostawiajmy obowiązku spisowego na ostatnią chwilę, gdyż za jego niedopełnienie może zostać nałożona kara grzywny nawet do 5.000 zł.

Spis powszechny trwa tylko do 30 września 2021 r.

Od 1 kwietnia na terenie całego kraju odbywa się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Uwaga - Liczy się każdy. Trwa Spis Powszechny 2021 - pamiętaj, by wypełnić formularz - zobacz poniżej.

Liczy się każdy. Trwa Spis Powszechny 2021 - pamiętaj, by wypełnić formularz

Przypominamy, iż Główny Urząd Statystyczny prowadzi aktualnie największe badanie statystyczne, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy, samospisu można dokonać samodzielnie, poprzez internet. Termin zakończenia badania to 30 września br.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się średnio raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale bądź czasowo, na terenie Polski. Tegoroczny spis miał potrwać do 30 czerwca, ale został wydłużony do 30 września 2021 r.

 
Informacja, 15.07.2021

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczęli wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

 1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
 2. numer identyfikatora oraz hologram,
 3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
 4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
 5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

 • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
 • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
 • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

O co zapyta rachmistrz?

Formularz składa się z dwóch części. Pierwsza część obejmuje pytania dotyczące nieruchomości, w której mieszkamy, takie jak forma własności, ogrzewanie, powierzchnia, liczba pokoi, roku oddania do użytku nieruchomości itp. W drugiej części rachmistrz zapyta indywidualnie każdą osobę o wykształcenie, wykonywany zawód, a także o bardziej wrażliwe sprawy, jak wyznanie, czy niepełnosprawność. Pamiętajmy! Rachmistrz nie zapyta nas o majątek, jakim dysponujemy oraz o to ile zarabiamy, czy mamy konta bankowe oraz ile mamy zgromadzonych pieniędzy. Pełna lista pytań dostępna jest na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

 


Informacja, 02.07.2021

Spisując się przez Internet w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) nie tylko wypełniasz ciążący na Tobie obowiązek, ale dajesz też sobie szansę na atrakcyjne nagrody (w tym samochód!). Wystarczy pobrać unikatowy kod potwierdzający samospis internetowy i zarejestrować się w spisowej loterii. Masz na to czas tylko do 7 lipca!

Udział w NSP 2021 jest Twoim obowiązkiem i należy go jak najszybciej wypełnić. Warto to zrobić przez Internet – jeśli skorzystasz z samopisu internetowego dostępnego na stronie spis.gov.pl, uzyskasz prawo do udziału w Loterii NSP 2021.

Zgłoszenia tylko do 7 lipca!

Jeśli chcesz skorzystać z wyjątkowej okazji i mieć szansę na wygraną, musisz się spieszyć! Zgłoszenia chętnych do udziału w Loterii NSP 2021 będą przyjmowane tylko do 7 lipca 2021 r.

Pamiętaj, że warunkiem udziału jest wcześniejsze wypełnienie spisu PRZEZ INTERNET. Osoby spisane przez rachmistrza lub telefonicznie nie mogą brać udziału w tej akcji.

Jak wziąć udział w loterii spisowej?

Po wypełnieniu i zakończeniu formularza spisowego w aplikacji spisowej pojawi się pytanie o chęć uzyskania kodu uprawniającego do udziału w Loterii NSP 2021. Jeśli się zgodzisz, uzyskasz unikatowy 10‑znakowy Kod Potwierdzający Dokonanie Samospisu. Kod zostanie też wysłany na podany przez Ciebie adres e-mail.

TO NIE KONIEC! Musisz jeszcze zgłosić udział w loterii i ZAREJESTROWAĆ KOD na stronie internetowej loteria.spis.gov.pl.

Dopiero w tym momencie staniesz się pełnoprawnym uczestnikiem Loterii NSP 2021.

Spisz się szybko, by mieć więcej szans na wygraną!
W ramach Loterii NSP odbędzie się kilka losowań – ostatnie jest zaplanowane na 14 lipca. Im wcześniej się spiszesz i zarejestrujesz w Loterii, tym więcej losowań będzie uwzględniać Twój kod. Dlatego warto się pospieszyć! Harmonogram losowań jest zamieszczony na stronie loteria.spis.gov.pl.

Spisałeś się? Jedź na wakacje...nowym autem!
Nagrodą główną w Loterii NSP 2021 jest SAMOCHÓD TOYOTA YARIS – po jednym aucie na każde województwo!

Na uczestników Loterii czekają też karty przedpłacone o wartości 1000 i 500 zł. Będzie je można wykorzystać na zakupy w każdym sklepie akceptującym płatności bezgotówkowe.

Nie ma się nad czym zastanawiać! Spisz się natychmiast i wygrywaj!

Podstrona na temat spisu: Powszechny Spis Ludności i Mieszkań.


Informacja, 23.06.2021

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Co to oznacza?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

 • imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
 • numer identyfikatora oraz hologram,
 • nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
 • podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
 • okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów:

 • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ ,
 • poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza,
 • w przypadku wątpliwości o pomoc w weryfikacji można także poprosić policję.

Spis metodą wywiadu bezpośredniego w terenie prowadzony jest przez rachmistrzów spisowych z zachowaniem standardowych zaleceń sanitarnych, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i zaleceniami. W trakcie przeprowadzenia wywiadów bezpośrednich rachmistrz spisowy powinien bezwzględnie dbać o zachowanie dystansu społecznego, a także realizować obowiązek zakrywania ust i nosa. Jeżeli respondent jest objęty kwarantanną lub izolacją domową, wywiad może odbyć się telefonicznie pod warunkiem przekazania rachmistrzowi numeru telefonu kontaktowego.

Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie wywiązali się z obowiązku przekazania danych przez Internet, aby uczynili to, nie czekając na telefon bądź wizytę rachmistrza. Spisać można się logując na stronie https://spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej: 22 279 99 99.

Wszystkie osoby, które samodzielnie spiszą się przez Internet, mogą wziąć udział w loterii. Tę możliwość mają tylko i wyłącznie osoby, które dokonały samospisu internetowego.

 


Informacja, 21.06.2021

W ramach promocji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Urząd Statystyczny w Krakowie organizuje konkurs „Aktywni mieszkańcy w Małopolsce". Konkurs adresowany jest do wszystkich mieszkańców województwa, którzy poprzez udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, mają możliwość wypromowania swojej gminy oraz wsparcia znajdujących się na jej terenie jednostek oświatowo-kulturalnych.

Głównym celem konkursu jest promocja NSP 2021 oraz zachęcenie mieszkańców województwa małopolskiego do aktywnego i licznego uczestnictwa w spisie.

Według założeń konkursu co 2 tygodnie gmina o największym procentowym przyroście liczby spisanych w danej edycji mieszkańców wygrywa nagrody. Po zakończeniu danej edycji, obliczony zostanie dla każdej gminy w województwie małopolskim przyrost liczby mieszkańców, którzy zostali spisani w NSP 2021 w czasie trwania edycji. Przyrost ten jest wyrażoną w punktach procentowych różnicą między odsetkiem osób spisanych w gminie na początku i na końcu edycji.

Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie:

W przypadku pytań prosimy o kontakt poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: +48 695 255 538.


 

Informacja, 18.05.2021

Seniorze, rachmistrzowie nie chodzą po domach!

Na początku maja 2021 roku do mieszkania 78-letniej seniorki z Łobza (województwo zachodnio-pomorskie) zapukała około 50-letnia kobieta, która podała się za rachmistrza spisowego. Oszustka zmanipulowała seniorkę, aby ta wpuściła ją do mieszkania, prosząc o szklankę wody. Gdy seniorka poszła do kuchni, przestępczyni ukradła pieniądze i uciekła. Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora przypomina, że rachmistrzowie do odwołania nie chodzą po domach w celu przeprowadzenia spisu powszechnego!

W ramach ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!, Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom, Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora prowadzi akcję, której celem jest zwiększenie świadomości i edukacja w zakresie weryfikacji autentyczności rachmistrzów spisowych w trakcie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

„Jak bezpiecznie się spisać? Porady dla seniorów" – LIVE Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Głosu Seniora i Głównego Urzędu Statystycznego:
https://www.youtube.com/watch?v=BSLhWXxDFVc

„Na ten moment, do odwołania, możemy przyjąć jako stuprocentowy pewnik, że żaden rachmistrz nie będzie chodził po mieszkaniach. Jeżeli teraz ktoś przyszedłby powołując się na spis powszechny wiadomo, że jest oszustem. W ogóle nie chodzimy po domach." – mówił dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego

„Jeśli ktoś do nas zapuka, zadzwoni przez domofon i powie, że jest rachmistrzem to jest to oszustwo i zgłaszamy sprawę na policję. Rachmistrzowie do odwołania nie chodzą po domach. Bardzo ważna informacja i przekazujmy znajomym i sąsiadom." – mówił Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny Głosu Seniora

Seniorze, sprawdź Rachmistrza! – obejrzyj najnowszy film w Głos Seniora TV: https://www.youtube.com/watch?v=-_ZACWEVa_8

Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą jest samospis internetowy przez formularz wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystyczne dostępny pod adresem spis.gov.pl. Osoby, które mają problem z dokonaniem samospisu internetowego powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny (np. dzieci czy wnuków) lub sąsiadów.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu: 22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż wtedy sami inicjują kontakt i nie muszą obawiać się czy zgłaszająca się do nich osoba jest prawdziwym rachmistrzem spisowym.

Przed podaniem danych każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę „Sprawdź rachmistrza" na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.


Informacja, 13.05.2021

Serdecznie zapraszamy już 14 maja o godzinie 14:00 na Live pt. "Jak bezpiecznie się spisać? Porady spisowe dla seniorów". Wydarzenie współorganizowane jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Stowarzyszenie MANKO - Głos Seniora i Główny Urząd Statystyczny.

Jak spisać się bezpiecznie? Jak zweryfikować rachmistrza spisowego? Na te oraz inne pytania odpowie w najbliższy piątek (14 maja) o godzinie 14:00 dr Dominik Rozkrut, szef Główny Urząd Statystyczny. Moderatorem spotkania on-line będzie Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO i Redaktor Naczelny Głosu Seniora.


Informacja, 4.05.2021

Seniorze, sprawdź Rachmistrza!
Akcja edukacyjna Głosu Seniora

W ramach ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!, Stop Manipulacji – Nie daj się oszukać i akcji Stop Korona-Oszustwom, Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora rozpoczyna nową akcję edukacyjną pt. „Seniorze, sprawdź Rachmistrza!", której celem jest zwiększenie świadomości i edukacja w zakresie weryfikacji autentyczności rachmistrzów spisowych w trakcie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Seniorze, sprawdź Rachmistrza! – obejrzyj najnowszy film w Głos Seniora TV: https://www.youtube.com/watch?v=-_ZACWEVa_8

Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą jest samospis internetowy przez formularz wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystyczne dostępny pod adresem spis.gov.pl. Osoby, które mają problem z dokonaniem samospisu internetowego powinny zasięgnąć pomocy u członków rodziny (np. dzieci czy wnuków) lub sąsiadów.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu: 22 279 99 99. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00. Jest to opcja bezpieczna, zwłaszcza z punktu widzenia osób starszych, gdyż wtedy sami inicjują kontakt i nie muszą obawiać się czy zgłaszająca się do nich osoba jest prawdziwym rachmistrzem spisowym.

Przed podaniem danych każdego rachmistrza należy zweryfikować samodzielnie poprzez zakładkę „Sprawdź rachmistrza" na stronie spisu lub dzwoniąc na infolinię spisową pod numerem 22 279 99 99.

Dołącz do akcji Głosu Seniora i nie daj się oszukać!

Więcej informacji na:
https://www.youtube.com/user/GlosSenioraTV/videos
https://glosseniora.pl/stop-manipulacji/
https://www.facebook.com/GlosSeniora
https://www.facebook.com/ogolnopolskakartaseniora
https://www.facebook.com/StopManipulacjiNieDajSieOszukac
https://www.instagram.com/glosseniora/
https://www.instagram.com/karta_seniora/


Informacja, 29.04.2021

Szanowni Państwo,

w okresie od 1 kwietnia do 30 września br. Główny Urząd Statystyczny prowadzi Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dane zebrane podczas spisów służą do opracowywania strategii i programów rozwojowych dla kraju, regionów i gmin.

Udział w spisie jest obowiązkowy, a wszystkie dane zebrane w spisie objęte są tajemnicą statystyczną. Podstawą prawną przeprowadzenia spisu jest ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. Odmowa udziału w spisie może skutkować nałożeniem kary grzywny.

W tym trudnym okresie pandemii tegoroczny spis jest realizowany przede wszystkim przez Internet. Obowiązkową metodą udziału w spisie jest samospis internetowy – na stronie internetowej spis.gov.pl jest dostępny interaktywny formularz, który należy wypełnić.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mogą spisać się samodzielnie korzystając z punktów spisowych przygotowanych w urzędzie statystycznym lub urzędzie gminy i miasta, które są dostępne w zależności od sytuacji epidemicznej, albo dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–18.00.

Z mieszkańcami województwa małopolskiego, którzy nie spiszą się samodzielnie, od 4 maja będą kontaktować się telefonicznie rachmistrzowie spisowi.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozpowszechnianiu informacji o spisie, promocję poprzez kanały informacyjne np. media społecznościowe oraz udział w innych działaniach promocyjnych. W załączeniu znajdują się materiały graficzne, które mogą być pomocne przy tworzeniu wpisów.

Bieżące informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 są zamieszczane na stronie internetowej spis.gov.pl.

Pragnę serdecznie zachęcić Państwa do udziału w samospisie internetowym, gdyż Liczymy się dla Polski.

 • Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego
 • Dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie
 • Agnieszka Szlubowska

Szanowni Państwo,

uprzejmie przypominamy wszystkim Mieszkańcom, że od 1 kwietnia. na terenie całego kraju odbywa się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań NSP 2021. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, a wszystkie zebrane dane podlegają bezwzględnej ochronie na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 443 z późn. zm.).

Podstawową, obowiązkową metodą udziału w NSP 2021 jest samospis internetowy, który polega na samodzielnym wypełnieniu na komputerze lub na urządzeniu mobilnym formularza spisowego, dostępnego na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl. Dla Państwa wygody i bezpieczeństwa umożliwiamy telefoniczny „Spis na żądanie". Dzwoniąc na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00 będziecie mogli się Państwo spisać, gdy nie macie dostępu do Internetu. Przez cały czas trwania spisu możecie Państwo również skorzystać ze stanowisk komputerowych przygotowanych do samospisu dla mieszkańców w Urzędzie Gminy lub w najbliższym oddziale Urzędu Statystycznego, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Osoby, które nie będą mogły spisać się samodzielnie, zostaną spisane przez rachmistrzów spisowych jedną z dwóch metod uzupełniających w formie:

 • wywiadu telefonicznego,
 • wywiadu bezpośredniego, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna.

Zapewniamy Państwa, że narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa stosowane przez statystykę publiczną gwarantują pełną ochronę gromadzonych informacji. Wszystkie dane zebrane od respondentów są objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone.

Więcej informacji na temat NSP 2021 mogą Państwo uzyskać w Urzędzie Gminy, na stronie internetowej spis.gov.pl lub dzwoniąc na numer infolinii spisowej.

Zachęcamy Państwa do udziału w spisie, pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym w swoim otoczeniu, jak również do włączenia się w upowszechnianie informacji o NSP 2021 i przekazywanie informacji swoim najbliższym, oczywiście w sposób nienarażający Państwa zdrowia i bezpieczeństwa.

Spiszmy się, bo LICZYMY SIĘ DLA POLSKI!


Inne informacje

1. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.
Zakończyły się prace parlamentarne nad ustawą o zmianie ustawy o NSP 2021. Obecnie ustawa zostanie skierowana do Prezydenta RP.
Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta (zgodnie z Konstytucją Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy), a następnie jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Najważniejsze zmiany:

 • spis będzie trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00,
 • stawka wynagrodzenia rachmistrza spisowego będzie wynosiła 6 zł brutto za każdą prawidłowo spisaną i zakończoną ankietę osobową, bez względu na metodę przeprowadzania wywiadu.

2. Cały kwiecień jest poświęcony wyłącznie na samospis.
Rachmistrzowie spisowi rozpoczną pracę najwcześniej 4 maja. W kwietniu żaden rachmistrz nie będzie dzwonił do respondentów ani ich odwiedzał, spisywane będą tylko te osoby, które same zadzwonią do rachmistrza telefonicznego na infolinię (linia „Spisz się przez telefon").

3. Meldunek GBS nr 3 o gotowości do narodowego spisu powszechnego
Meldunek prosimy przekazać do 31 marca br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Stanowiska komputerowe do samospisu mają być przygotowane, ale ich uruchomienie zależy od indywidualnych decyzji w gminach. Jeśli decyzje inspektora sanitarnego lub władz gminy spowodowały zamknięcie Urzędu Gminy dla klientów, to w czasie tych obostrzeń stanowisko komputerowe nie musi być dostępne. Natomiast niezależnie od tego, stanowisko powinno być przygotowane i czekać na udostępnienie niezwłocznie po otwarciu Urzędu dla klientów.

4. Nabór rachmistrzów, umowy.
Prośba o kontakt z kandydatami, którzy nie podeszli do szkoleń lub egzaminu, ustalenie rezygnacji i usunięcie kandydata z SER.
NIE NALEŻY USUWAĆ rachmistrzów rezerwowych, chyba że zgłoszą rezygnacje.

Rachmistrzowie (ze zmienionym ręcznie statusem przez GBS) uzupełniają w aplikacji e-learning dane do umowy i zdjęcie. Prosimy, aby rachmistrzowie uzupełnili dane do umowy do najbliższego wtorku, tj. 6 kwietnia br.
W przypadku problemów, z którymi nie udało się poradzić na poziomie gminnym – można przysyłać zgłoszenia na adres mailowy WBS. Prosimy o monitorowanie postępu uzupełniania informacji w aplikacji e learning przez rachmistrzów.
Rachmistrzowie zarejestrowani w więcej niż jednej gminie (w naszym województwie) – uzupełniają dane i zdjęcie osobno dla każdej gminy, ale umowa będzie jedna.

W razie mniejszej liczby rachmistrzów niż planowano w danej gminie będą brane pod uwagę następujące opcje:

 • spis w gminie będzie przeprowadzony przez mniejszą liczbę rachmistrzów, co wydaje się możliwe do wykonania, szczególnie przy prawdopodobnym wydłużonym terminie spisu;
 • do pomocy zostaną zaangażowani chętni rachmistrzowie z innych gmin;
 • z rachmistrzami rezerwowymi z sąsiednich gmin (jeśli tacy będą i będą chętni) mogą zostać podpisane umowy, żeby pracowali w danej gminie;
 • przydział większej liczby adresów z danej gminy do spisania metodą CATI przez rachmistrzów telefonicznych (adresy te wpadną do ogólnej puli wojewódzkiej).

Umowy będą podpisywane w oddziałach urzędu statystycznego, po zakończeniu szkoleń i ustaleniu wszystkich osób pracujących jako rachmistrzowie, roześlemy odpowiednie informacje i prośbę o wskazanie miejsca podpisania umowy – wszyscy rachmistrzowie z danej gminy będą podpisywać umowy w jednej lokalizacji.
Wcześniej dyspozytorzy wojewódzcy skontaktują się z koordynatorami gminnymi, żeby ustalić rejony pracy rachmistrzów.
Ze względu na pandemię preferowaną metodą jest wywiad telefoniczny, ale może się okazać, że w niektórych przypadkach potrzebny będzie wywiad bezpośredni. Ze wzoru umowy rachmistrza wynika, że metodę przeprowadzenia spisu ma wskazywać rachmistrzowi dyspozytor.
5. Szkolenia rachmistrzów
Warsztaty dla rachmistrzów trwają do 6 kwietnia włącznie. Zapisy rachmistrzów na warsztaty gminy dokonują przez SER (mail w tej sprawie był wysłany 22 marca).

6. Konferencja inaugurująca NSP 2021
1 kwietnia br. o godz. 11:00 odbędzie się konferencja on-line Prezesa GUS – Generalnego Komisarza Spisowego inaugurująca NSP 2021. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na platformie YouTube oraz na stronie spis.gov.pl.

7. Działania związane z promocją
Po świętach będą przesłane kolejne materiały promocyjne z prośbą o rozpowszechnienie także na stronach internetowych i w mediach społecznościowych gmin, jednostek podległych, szkół, innych organizacji i instytucji w gminie, na profilach radnych i sołtysów, parafii i związków wyznaniowych, OSP itd.
Prosimy o inicjatywę ze strony gmin, bo Państwo najlepiej wiedzą, jakimi kanałami najlepiej dotrzeć do mieszkańców. Jeśli będą potrzebne dodatkowe materiały lub działania wspierające z naszej strony, prosimy o kontakt (np. artykuły w lokalnych gazetach, biuletynach, na lokalnych portalach internetowych).
Prosimy o umieszczanie informacji o NSP 2021 w widocznym miejscu na stronie gminy, w aktualnościach, w dobrze widocznej zakładce, tak aby informacje o NSP łatwo rzucały się w oczy odwiedzającym stronę internetową gminy.

Będzie udostępnione narzędzie do raportowania działań promocyjnych w gminie. Jest to narzędzie wskazane centralnie, na razie konfigurujemy i dostosowujemy je do naszych potrzeb. Prosimy o zbieranie informacji o działaniach promocyjnych w gminie, aby nie było problemu z uzupełnieniem informacji, gdy narzędzie będzie już wdrożone.
Informacje, które będą potrzebne:

 • Liczba aktualności o spisie opublikowanych na stronie gminy i innych jednostek organizacyjnych gminy (z linkami);
 • Liczba aktualności o spisie opublikowanych na stronach organizacji społecznych i pozarządowych z terenu gminy (np. koła gospodyń wiejskich, OSP);
 • Liczba postów o spisie opublikowanych na gminnym FB (z linkami);
 • Liczba tweetów o spisie opublikowanych na gminnym TW (z linkami);
 • Liczba postów i tweetów o spisie opublikowanych na kontach gminy udostępnionych przez radnych i sołtysów, jednostki organizacyjne JST, organizacje społeczne, parafie, inne;
 • Liczba informacji o spisie do mediów (z linkami) - radio, telewizja, prasa;
 • Liczba informacji o spisie wysłanych przez systemy powiadamiania SMS;
 • Liczba placówek oświatowych, gdzie wysłano informacje o spisie przez e-dziennik;
 • Liczba parafii, do których przekazano informacje o spisie, liczba parafii, które przekazały te informacje wiernym (ogłoszenia parafialne, tablice ogłoszeń, strony internetowe);
 • Jakie działania promocyjne dot. spisu skierowano do mieszkańców gminy?
 • Jakie działania promocyjne dot. spisu skierowano do pracowników JST, jednostek organizacyjnych, sołtysów, radnych?
 • Inne działania promujące spis podejmowane w gminie.

Zobacz także

Narodowy Spis Powszechny

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

WFOŚ w Krakowie