N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
436
781
1730
13091
28480
4788787

Z Grodna do gminy Mucharz

Z Grodna do gminy Mucharz

Dzięki życzliwości wielu osób dwie polskie rodziny z Grodna zamieszkały w naszej gminie i tegoroczne święta Bożego Narodzenia mogą spędzić w spokoju z nami.

Z Grodna do gminy Mucharz

Trudna sytuacja polityczna na Białorusi sprawiła, że wielu obywateli polskiego pochodzenia postanowiło wyemigrować z kraju i zamieszkać w Polsce. Dla rodzin podejmujących taką życiową decyzję przeprowadzka na nowe miejsce wiąże się niejednokrotnie z pozostawieniem za wschodnią granicą całego dorobku życia, rodziny, przyjaciół i pracy.

Takiego wyboru dokonały dwie rodziny o polskich korzeniach, które przybyły do naszej gminy. Do tej pory mieszkali w Grodnie, mieście z silnymi polskimi tradycjami. To dawne królewskie miasto, przechodzące okres świetności w czasach Stefana Batorego, siedziba Jagiellonów, a także miejsce urodzenia Elizy Orzeszkowej.

Dzięki akcji instruktorów Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP oraz harcerzy ze środowiska mucharskiego została przeprowadzona zbiórka rzeczy „na start" (m.in. meble, artykuły gospodarstwa domowego), niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Także dzięki pozyskanym finansom można było zakupić kilka całkiem nowych rzeczy. Na akcję odpowiedziało bardzo wiele osób, którzy bezinteresownie ofiarowali swą pomoc, za co organizatorzy akcji w imieniu rodzin z Białorusi serdecznie dziękują.

W pomoc rodzinom bardzo mocno włączył się także Urząd Gminy w Mucharzu z p. wójt Renatą Galarą, niezwykle przychylnie, z wielką sympatią i życzliwością odnosząc się do nowych mieszkańców i sytuacji, w jakiej się znaleźli.

Po uregulowaniu wszelkich formalności rodziny zostały zameldowane w naszej gminie, a dzieci będą uczęszczały do szkoły w Jaszczurowej.

W obecnych czasach, szczególnie trudnych dla Polaków mieszkających na Białorusi, takie wsparcie wydaje się nieocenione i niezwykle ważne. (D. Polan)

Z Grodna do gminy Mucharz (foto R. Kadela)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska