N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Fundusze Europejskie dla turystyki

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
626
731
3104
16816
20997
4744208

11 listopada 2020 w Mucharzu

11 listopada 2020 w Gminie Mucharz

11 listopada 1018 roku Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Dzisiaj świętowaliśmy 102 rocznicę tego radosnego wydarzenia. Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości obchodziliśmy także w naszej gminie.

Święto Niepodległości - skromnie i kameralnie

11 listopada 1018 roku Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Dzisiaj świętowaliśmy 102 rocznicę tego radosnego wydarzenia. Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości obchodziliśmy w naszej gminie – ze względu na obostrzenia związane z pandemią – inaczej niż zwykle, bardziej skromnie i kameralnie.

O godz. 8.00 w kościele parafialnym w Mucharzu została odprawiona msza święta za Ojczyznę, po której odśpiewano wspólnie hymn narodowy. Następnie przedstawiciele Urzędu Gminy, Rady Gminy, parafii, szkół, Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa, OSP i harcerzy złożyli pod Obeliskiem w Mucharzu kwiaty i znicze, oddając hołd tym, którzy poświęcili życie za Ojczyznę, byśmy mogli cieszyć się wolnością.

Chryzantemy od ARiMR

W wigilię Święta Niepodległości, w miejscach pamięci na terenie gminy Mucharz pojawiły się kolorowe chryzantemy: przy Obelisku Niepodległości w Mucharzu, przy tablicach pamiątkowych w Skawcach, Kozińcu i Świnnej Porębie, przy kapliczce Chrystusa Upadającego pod Krzyżem w Skawcach oraz na grobach żołnierzy i zasłużonych dla gminy osób, pochowanych na cmentarzu parafialnym. Kwiaty pozyskał Urząd Gminy od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach planowanej pomocy, która ma być realizowana przez ARiMR dla posiadaczy chryzantem doniczkowych, którzy z powodu zamknięcia cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada 2020 r. ponieśli straty. W rozprowadzeniu chryzantem pomogli instruktorzy i harcerze ZHP.

Harcerze pamiętają

Z kolei tuż przed Świętem Zmarłych harcerze ze 125 DH „Zośka" i 7 DH „Omega" zapalili znicze i powiesili biało – czerwone wstążeczki na grobach Nieznanego Żołnierza, żołnierzy I i II wojny światowej, żołnierzy AK, proboszczów parafii i nauczycieli, oddając im hołd i dając wyraz pamięci o nich (DP).

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1937 roku.

 Święto Niepodległości w Mucharzu (foto R. Kadela)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska