N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
121
683
2102
4775
20958
5079038

Z Mucharza na Monte Cassino

Delegacja harcerzy ze 130 Drużyny Starszoharcerskiej „Stu trzydziestu z Mucharza" im. ks. Józefa Poniatowskiego wraz z reprezentacją Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP uczestniczyła w wyprawie „Uniamo le generazioni - Łączymy pokolenia" do Włoch.

Jej głównym celem był udział w obchodach 70-tej rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Miały one miejsce na Polskim Cmentarzu Wojennym. Na uroczystości obecni byli m.in. Premier Polski Donald Tusk oraz córka gen. Władysława Andersa, Anna Maria Anders. Wyprawa trwała od 14 do 20 maja 2014 r. Harcerze mieli też okazję wziąć udział w Rajdzie Honker, zwiedzili Wenecję, Rzym i Wiedeń.

Premier, podkreślając udział harcerzy w tym patriotycznym wydarzeniu, powiedział: „Bohaterowie spod Monte Cassino patrzą na Was z dumą. Ich poświęcenie miało sens – by było dla kogo się poświęcać. Jesteście wspaniali!". Drużynę z Mucharza reprezentowali odkrywca Tomasz Kadela oraz dh Filip Jastrzębski, który złożył przyrzeczenie harcerskie przy grobie gen. Andersa.

Najciekawsze podczas wyjazdu? – to Rajd Honker. To taki bieg patrolowy podczas którego wędrowaliśmy po wzgórzach, gdzie toczyła się walka – byliśmy przy „domku doktora", przy pomniku 4 Pułku Pancernego „Skorpion", gdzie strzelaliśmy z moździerza i przy pomniku 3 Dywizji Karpackiej. Tu musieliśmy w bunkrze opatrzyć i wynieść z niego rannego. W niedzielę 18 maja składaliśmy maki na grobach. Niezapomniane.

Tomek i Filip

„Uniamo le generazioni - Łączymy pokolenia" (foto S. Knapczyk)

 

 

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

WFOŚ w Krakowie