N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
280
486
5235
280
24710
5273501

70 lat OSP w Mucharzu

70 lat OSP w Mucharzu

W dniu 3 września 2022 r. odbyła się uroczystość Jubileuszu 70-lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mucharzu.

Jubileusz 70-lecia OSP w Mucharzu

W dniu 3 września 2022 r. odbyła się uroczystość Jubileuszu 70-lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mucharzu. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Mucharzu przez ks. Proboszcza Krzysztofa Strzelichowskiego. Po Mszy Św. delegacje, goście i mieszkańcy prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Krakowa przemaszerowali na teren remizy, gdzie miał miejsce uroczysty apel.

Goście

W uroczystościach udział wzięli m.in. – Wójt Gminy Mucharz Renata Galara, Poseł na Sejm RP i równocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wadowicach Filip Kaczyński, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Wadowicach st. bryg Paweł Kwarciak, Prezes ZOG ZOSP RP w Mucharzu Marceli Czechowicz, mł. bryg. Krzystof Cieciak oraz asp. sztab. Roman Kopeć.

Historia straży

Jubileusz był doskonałą okazją aby poznać początki i historię OSP w Mucharzu, którą zgromadzonym przedstawił Witold Wata. Do formalnego zarejestrowania mucharskiej jednostki oraz uchwalenia jej statutu doszło 20 maja 1952 r. w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej i od tej daty liczy się okres powstania OSP w Mucharzu. W skład pierwszego zarządu weszli: Albin Klauzner – Naczelnik, Józef Wójcik - zastępca ds. kult- oświatowych, Franciszek Wata – zastępca ds. technicznych, Ludwik Wądolny – sekretarz oraz członkowie zarządu: Anna Żurek , Józef Kowalczyk , Stanisław Ścieszka. W 40-tą rocznicę powstania mucharskiej Straży Pożarnej mieszkańcy Mucharza oraz Zagórza, ufundowali jednostce sztandar. Z kolei w grudniu 2006 r. do użytku oddana została nowa remiza, która mieści się przy budynku UG w Mucharzu, wreszcie w 2020 r. Rada Gminy w Mucharzu przeznaczyła środki na zakup samochodu średniego ratowniczo – gaśniczego i przy dużym zaangażowaniu Wójta Gminy Pani Renaty Galary w październiku 2021 r. został kupiony samochód bojowy marki -RENAULT D–15 4X4 za 817 950,00 zł. dzięki dofinansowaniu przez: Gminę Mucharz, Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy, NFOŚiGW i WFOŚiGW w Krakowie, Urząd Marszałkowski w Krakowie, Starostwo Powiatowe w Wadowicach oraz ze środków własnych OSP w Mucharzu.

Podziękowanie i uznanie

Podczas apelu padło wiele podziękowań i słów uznania za społeczną służbę oraz działalność ratowniczą. Życzenia i gratulacje na ręce strażaków złożyli m.in. Renata Galara Wójt Gminy Mucharz oraz Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński.

70-lecie OSP w Mucharzu (foto J. Siemieniec)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Zwierzaki poszukują właścicieli

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Ekomucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

Gminny Portal Mapowy

Kraina Jeziora Mucharskiego

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Dolina Karpia

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Czyste Powietrze

WFOŚiGW