N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

Rezerwacja kortów

Koronawirus - informacje i zalecenia

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
583
752
2881
18360
20608
5208161

Piknik i ławeczka dla pisarki

Piknik i ławeczka dla pisarki

Wielokulturowo i kolorowo było na pikniku rodzinnym w Jaszczurowej. W sobotnie popołudnie 11 czerwca przy Szkole Podstawowej w Jaszczurowej świętowano po raz drugi Dzień Różanecznika.

Ławeczka dla pisarki i wystawa fotograficzna

Podczas pikniku zaprezentowano projekt pomnika „Pomnik Pisarki", poświęconego Janinie Barbarze Górkiewiczowej. Wizualizację pomnika oraz plansze przedstawiające jego usytuowanie można było obejrzeć w izbie pamięci Janiny Barbary Górkiewiczowej. Działanie, polegające na postawieniu pomnika, realizowane jest przez Gminę Mucharz w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2022" pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość dofinansowania: 103 000 zł, Całkowity koszt inwestycji: 115 000 zł.

Ławeczka dla pisarki

Przygotowano także wystawę fotograficzną, która jest efektem projektu „Matematyka w obiektywie", realizowanego z uczniami we współpracy z GOKiC w Mucharzu.

„Dzień Różanecznika" - wielokulturowo i kolorowo

Na uroczystość przybyli nie tylko gospodarze imprezy – uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, ale również rodzice, mieszkańcy Jaszczurowej, ukraińska młodzież ze szkoły Mistrzostwa Sportowego „Łucznik" oraz zadomowione już w Jaszczurowej rodziny z Grodna na Białorusi. Pięć nowych różaneczników posadzili: radni z Jaszczurowej, Rada Rodziców, pracownicy szkoły oraz przedstawiciele mieszkańców Jaszczurowej z Białorusi i Ukrainy.

Nowa „stara" kapliczka

Podczas pikniku proboszcz mucharskiej parafii ks. Krzysztof Strzelichowski poświęcił odrestaurowaną kapliczkę Chrystusa Frasobliwego. Nowa figura Chrystusa wyrzeźbiona przez pana Leszka Sajdaka stoi na kamiennym postumencie, osłania ją drewniana konstrukcja z zadaszeniem z gontu. Wewnątrz kapliczki usytuowano płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Polski (autor Wojciech Gurdek) oraz wizerunki św. Michała Archanioła – patrona Ukrainy i Matki Bożej Nowogródzkiej. Kapliczka wróciła na swoje dawne miejscu przy alejce wiodącej do szkoły.

Coś dla ciała

Wielokulturowość zawitała też na stoiskach kulinarnych. Serwowano kawę po jaszczurowsku, ciasto po polsku, kiełbaski i sałatkę po białorusku oraz barszcz ukraiński. Wszystko przygotowane przez znawców kulinariów z Polski Białorusi i Ukrainy.

Podziękowania

Dyrektor szkoły pan Robert Kadela składa serdeczne podziękowania budowniczym kapliczki: Jarosławowi Jamrozowi, Zbigniewowi Wróblowi, Dimitrowi Kolupayeu, Pawłowi Kadeli, panom konserwatorom z Urzędu Gminy Mucharz oraz sponsorom, wśród których znaleźli się: Paweł Wróbel prezes Kamieniołomu „Górka", Rada Rodziców SP Jaszczurowa, Skaut Wadowice, Maspex Wadowice, OSP Jaszczurowa, OSP Mucharz, Urząd Gminy w Mucharzu.

Zobacz także

Piknik i ławeczka dla pisarki (foto D. Polan)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Zwierzaki poszukują właścicieli

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Ekomucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Czyste Powietrze

WFOŚiGW