N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

Harcerze pomogą - tel. 509 111 662

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
121
683
2102
4775
20958
5079038

Szukali wiosny na turystycznym szlaku

W dniach 5-7 kwietnia 2013 r. odbył się w Brzeźnicy 27 Rajd Wiosenny harcerzy Hufca Ziemi Wadowickiej pod hasłem przewodnim „Azymut Europa".

Mija bowiem 20 lat od ustanowienia w traktacie Maastricht obywatelstwa Europy, a rok 2013 Rada Europy ogłosiła Rokiem Obywatela Europy. Dlatego ZHP wdraża propozycję programową „Ponad Granicami", której celem jest poznanie różnorodności kulturowej krajów europejskich. Rajd w Brzeźnicy doskonale wpisał się w tę programową formułę. Mimo niezbyt wiosennej pogody do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźnicy przyjechały 22 drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze, w sumie z organizatorami było 280 uczestników – w tym trzy drużyny z Gminy Mucharz (7 DH „Omega", 125 DH „Zośka", 130 DSTH „Stu trzydziestu z Mucharza").

W piątek podczas kominka wspominano Europejczyków – sportowców Cristiano Ronaldo czy Laszlo Cseha, pisarzy Astrid Lindgren, Aleksandra Puszkina, kompozytora Amadeusza Mozarta, malarzy Pabla Picasso, Vincenta Van Gogha , a nawet autora animowanego krecika z Czech - Zdenka Milera. Następnie  na zewnątrz odbył się obrzęd wypędzania zimy i błagania wiosny o rychłe przybycie.  Spalono 23 marzanny. Oby te zaklęcia i prośby podziałały. Ostatnim akcentem piątkowym była harcerska gra nocna po zaułkach Brzeźnicy i wykonywanie zadań na 10-ciu punktach kontrolnych.

Sobota to 20-kilometrowa trasa turystyczna. Wiodła ona szlakami Bramy Krakowskiej przez Marcyporębę, Trawną Górę, Kopytówkę, Brzezinkę i z powrotem do Brzeźnicy. Marsz, nierzadko w kopnym jeszcze śniegu, przerywały harcerskie zadania. Wieczorem rozpoczął się bal narodów - każda drużyna przedstawiła i nauczyła pozostałe tańca charakterystycznego dla wybranego przez siebie kraju. Rajd zakończyła niedzielna Msza święta w kościele parafialnym i pożegnalny apel.

Drużyny z Gminy Mucharz skorzystały z życzliwości władz samorządowych – harcerzy na rajd i z powrotem zawiózł pomarańczowy gminny gimbus – za co tą drogą pragną serdecznie podziękować p. Wójtowi Wacławowi Wądolnemu i p. kierowcy Wiesławowi Kalińskiemu.

 

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

powiat live 2013

Witryna wiejska

WFOŚ w Krakowie