N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

1 procent dla harcerzy

Koronawirus - informacje i zalecenia

#SzczepimySię

Fundusze Europejskie dla turystyki

GOKiC Mucharz - oferta

100 lat niepodległości

Kapliczki Gminy Mucharz

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
789
580
4088
17251
20389
5186444

Posprzątaj z nami Małopolskę!

Posprzątaj z nami Małopolskę!

W dniach 22-23 kwietnia z inicjatywy Wójt Gminy Mucharz oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pracownicy urzędu gminy, uczniowie szkół, harcerze, strażacy oraz grupy mieszkańców sprzątali okoliczne tereny.

Posprzątaj z nami Małopolskę!

Prowadzone działania połączone były z organizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego akcją „Posprzątaj z nami Małopolskę!", która ma zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych: w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.

Pierwszego dnia akcji uczniowie szkół, pani wójt wraz z pracownikami urzędu oraz przedstawiciele Wód Polskich sprzątali tereny wokół jeziora. Natomiast drugiego dnia mieszkańcy gminy oraz strażacy OSP z Kozińca porządkowali tereny swoich sołectw. Podczas akcji zbierane były głównie butelki, puszki i inne plastikowe opakowania z terenów wzdłuż dróg, brzegów potoków i jeziora. Pomimo, że akcja powtarzana jest corocznie śmieci nie ubywa.

Śmiecimy świadomie

Niestety odpady nie pojawiają się w tych miejscach nagle i niespodziewanie – są świadomie i z premedytacją wyrzucane przez być może nielicznych, za to skutecznie psujących gminny krajobraz. Jak podkreślali uczestnicy akcji: „Niech każdy posprząta swoją najbliższą okolice! Daj przykład. WSTYD WYRZUCAĆ, A NIE SPRZĄTAĆ". Kilkadziesiąt osób, bo i uczniowie szkół i mieszkańcy w różnym wieku, w tym kilkuletnie dzieciaki, wzięło się ostro do pracy w swoich sołectwach i w przeciągu kilku godzin zapełnili pełne worki zebranymi odpadami.

 

Największym problemem są osoby wyrzucające zużyte części samochodowe, a także niektóre firmy pozbywające się odpadów powstałych w wyniku prowadzenia swojej działalności oraz osoby, które podczas spotkania towarzyskiego wyrzuciły śmieci po opróżnieniu ich zawartości. Efektowny, jedynie przez chwilę, rzut szklaną butelką na kamienie nieczynnego już kamieniołomu lub przeciwnie wyrzucenie po cichu butelki po popularnej „małpce" do pobliskiego rowu przed powrotem do domu świadczy nie tylko o nieszanowaniu przyrody, ale też o niskiej kulturze. Skutki takich zachowań nie pozostały bez odzewu - zebrano kilkadziesiąt worków odpadów.

W podziękowaniu gmina przygotowała dla uczestników prezent niespodziankę składający się z ekologicznej torby, sadzonki drzewa/ krzewu i drobnych upominków. Dziękujemy firmie AllBag Tomasz Woźniak Sp. K. (sklep.allbag.pl) za nieodpłatne przekazanie toreb wielorazowego użytku z nadrukiem logo gminy Mucharz.

Gratulujemy uczestnikom i życzmy, by efekty ich pracy utrzymały się jak najdłużej! (M. Matysiak)

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

Zwierzaki poszukują właścicieli

Gospodarka odpadami komunalnymi

RODO

Sesja rady gminy

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Ekomucharz

Aktualna jakość powietrza

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Rodzina 500+

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gminy Partnerskie

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Czyste Powietrze

WFOŚiGW