N 49O 48' 28,1'' / E 19O 33' 54,5''

Warto zobaczyć

GOKiC Mucharz - oferta

Kapliczki Gminy Mucharz

Jezioro Mucharskie

Moja Siatkowka

Klub Fotograficzny Okno

LKS Spartak Skawce

Wirtualny spacer wokół zbiornika Świnna Poręba

Odwiedziny

Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Ubiegły miesiąc
Wszystkich
3
962
1645
18145
34723
4120610

100 lat niepodległości

100-lecie niepodległości

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawiamy działania podejmowane na terenie naszej gminy dla upamiętnienia tej rocznicy oraz inne.


„Sto zdjęć na stulecie niepodległości"

Prezentacja zdjęć związanych z naszą małą ojczyzną, kulturą, tradycją, z wydarzeniami, postaciami i miejscami, które często już nie istnieją.

 

Uroczystość pod Obeliskiem w Mucharzu, 11 listopada 2018

W niedzielę 11 listopada 2018 r. Polska świętowała 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W tym dniu pod mucharskim Obeliskiem Niepodległości spotkali się mieszkańcy gminy Mucharz.

 

Jak wybuchły w Małopolsce "małe Polski"...

Pismo marszałków, prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów i radnych Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski - a w nim m.in. artykuły o Mucharzu (str. 129), Suchej Beskidzkiej (str. 153), Wadowicach (str. 167) i innych miejscowościach w Małopolsce.

 

Ślady Niepodległej - szlakiem konfederatów barskich  (foto R.Kadela)

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaszczurowej, podobnie jak gimnazjaliści wzięli udział w grze terenowej szlakiem konfederatów barskich. Trasa wiodła od przełęczy Sanguszki w Harbutowicach przez Krzyż Konfederatów po Las Groby, gdzie poległo ok. 300 konfederatów. Kolejnym odwiedzonym miejscem była kaplica kofederatów na górze Jasień w Suchej Beskidzkiej.

 

Ślady Niepodległej - szlakiem konfederatów barskich (foto R.Kadela)

Uczniowie Gimnazjum im. Janiny Barbary Górkiewiczowej wzięli udział w grze terenowej szlakiem konfederatów barskich. Odszukali miejsca pamięci związane z walkami, jakie w latach 1768-1772 stoczyli konfederaci z zaborcą rosyjskim. Trasa wiodła od przełęczy Sanguszki w Harbutowicach przez Krzyż Konfederatów po Las Groby, gdzie poległo ok. 300 konfederatów. Kolejnym odwiedzonym miejscem była kaplica kofederatów na górze Jasień w Suchej Beskidzkiej, gdzie z kolei zginęło 200 polskich żołnierzy.

 

Sto drzew na stulecie w Świnnej Porębie (foto SP Świnna Poręba)

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Świnnej Porębie wraz z wychowawcami oraz zaproszonymi gośćmi, w specjalnie przygotowanych miejscach przy szkole, zasadziły drzewa, którymi obdarowało szkołę Nadleśnictwo Sucha Beskidzka. Liczba drzew nie była przypadkowa, ponieważ dla upamiętnienia zbliżającej się Rocznicy Odzyskania Niepodległości szkoła wspólnie z leśnikami realizuje akcję „Sto drzew na Stulecie Odzyskania Niepodległości".

 

Dywizjon 303 (foto R.Kadela)

Gimnazjaliści oraz klasa VIII SP w Jaszczurowej udali się na projekcję filmu "Dywizjon 303. Historia prawdziwa". Aby historia stała się jeszcze prawdziwsza wycieczkę zakończono w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Na własne oczy zobaczyć można tam maszyny, na których latali piloci w bitwie o Anglię.

 

Tak powstawała niepodległa (niepodlegla.gov.pl)

Biuro Programu „Niepodległa" przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Wystawa „Tak powstawała Niepodległa" pomyślana jest jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski.

Kolor i tekst

Warto zobaczyć

RODO

Ogłoszenie spoza Gminy Mucharz

Rodzina 500+

Sesja rady gminy

System Informacji Przestrzennej

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego

Gospodarka odpadami komunalnymi

Ewidencja obiektów

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminny Zespół Administracyjny Szkół

Gminy Partnerskie

Projekty Granty

Wpis i zmiana w CEIDG są bezpłatne

Sprawdź - jak załatwić sprawę

Dziennik ustaw

WKU Oświęcim

Wiadomości powiatowe

powiat live 2013

Witryna wiejska

Newsletter: