74 rocznica wyzwolenia Auschwitz

74 rocznica wyzwolenia Auschwitz

W niedzielę 27 I 2019 roku mija 74 rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, w którym w latach 1940-1945 zginęło ponad 1 mln osób.

W obozie tym ginęli głównie Żydzi, Polacy, Romowie, jeńcy radzieccy, ale także wiele innych narodowości. Do oddalonego od naszej gminy o około 40 km obozu trafiali również mieszkańcy gminy Mucharz, w latach wojny składającej się z wiosek: Mucharz, Skawce, Jaszczurowa, Koziniec, Świnna Poręba, Tarnawa Dolna, Śleszowice, Tarnawa Górna.

Ogółem z tych miejscowości w KL Auschwitz zginęły 22 osoby (1 osoba w KL Płaszów, 3 osoby w KL Dachau). Wśród nich byli przedwojenny wójt Leonard Wądolny z Mucharza (zm. 12 II 1943), Stanisław Mnich z Jaszczurowej, Marian Kadela z Kozińca, Władysław Ficek z Jaszczurowej, Marcin Jamróz z Jaszczurowej, Franciszek Sala z Tarnawy czy ksiądz Andrzej Leśniak z Krzczonowa, w latach 1938-1939 wikary w mucharskiej parafii, osadzony w Auschwitz, a następnie przeniesiony i zamordowany w KL Dachau (zm. 19 XII 1942).

27 stycznia – dzień wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau to także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie naszych szkół wyjadą na wycieczkę do Oświęcimia.

74 rocznica wyzwolenia Auschwitz (tekst, foto R. Kadela)